Barrow carts Plymouth bowling for a ton + Green slams 166 against Torquay + Causey keeps Bovey on course

Sidmouth century maker Matt Cooke (left) makes his way off the field with skipper Nick Gingell after reaching his ton with a single off the final ball of his side

PREMIER DIVISION

Sidmouth 352-4 (A Barrow 109, M Cooke 100no, R Thomas 71, N Gingell 31no; M Petherbridge 2-54), Plymouth 206-8 (R Goldsby-West 57, J Varcoe 31, S Stein 22). Sidmouth (19pts) bt Plymouth (6) by 157 runs.

Paignton 250-9 (H Ward 37, D Wolf 35, G Benton 70; J Palmer 2-35, C Simpson 2-38), Sandford 147 (R Foan 54, S Allen 28; C Ashworth 4-18). Paignton (20pts) bt Sandford (6) by 103 runs.

Exeter 294-3 (B Green 166, H Sargent 56, D Tuohey 46, E Moses 2-38), Torquay 200 (J Degg 92, C Kelmere 27, T Western 50; T Lammonby 3-23, D Tuohey 4-54). Exeter (20pts) bt Torquay (5) by 94 runs.

Exmouth 165 (A Hammond 31, C Metters 45, G Greenway 39; A Causey 4-17, R Bougourd 2-33, H Whitlock 2-37), Bovey Tracey 140-6 (B Chari 25, P Bradley 21, A Causey 29no; P Turnbull 3-23, B Twine 2-16). Bovey Tracey (19pts) bt Exmouth (6) by 4 wkts chasing 139 using DLS.

North Devon 121 (D Bowser 30; J Menheneott 3-13, M Cloete 2-23, J Thompson 2-18), Heathcoat 116-1 (R Holman 70no). Heathcoat (20pts) bt North Devon (2) by 9 wkts chasing 116 using DLS.

A DIVISION

Abbotskerswell 225-9 (M Gilmour 95, N Watkin 26, R Acton 28no; T Mutombodzi 4-31, D Fogerty 2-39), Hatherleigh 229-3 (T Mutombodzi 77no, R Cockwill 48no, R Fishleigh 29, D Forrester 28; N Tobias 2-39). Hatherleigh (19pts) bt Abbotskerswell (5) by 7 wkts.

Tavistock 265-8 (D Aucamp 75, I Gray 68, D Manning 61no; M Crampton 3-37), Barton 160 (M Crampton 58no; extras 52; S Cleave 5-29, M Lewis 3-30).

Tavistock (20pt) bt Barton (7) by 105 runs

Bideford 157 (A Hannam 41no, J Lathwell 26, extras 29; J Coker 3-39, J Sharp 3-33), Ivybridge 118 (A Huxtable 37, H Johnson 27; J Lathwell 4-24, M Stewart 2-7, P Heard 2-34). Bideford (18pts) bt Ivybridge (7) by 39 runs,

Bradninch 117 (C Sheen 37; C James 6-29, M Tamsett 2-13), Cornwood 123-7 (R Dart 39, A Richards 21; R Acton 4-42, J Farley 2-28). Cornwood (18pts) bt Bradninch (5) by 3 wkts.

Plympton 113 (H Kandampully 35, W Scott-Munden 25; T Musakanda 5-29, M Sarfraz 2-22), Budleigh Salterton 115-4 (E Doble 38, T Musakanda 21). Budleigh (20pts) bt Plympton (4) by 6 wkts.

B DIVISION

Ippelpen 295 (M Penrice 74, C Stanley 57, B Forsey 40, S Wakeham 31, A Phillips 20no; D Lakshan 5-40, M Barron 2-45), Brixham 145-8 (T Robinson 47, D Lakshan 24; T Durman 3-3). Rain stopped play. Ipplepen (19pts) bt Brixham (8) on run rate.

Chudleigh 200-6 (M Heather 71, D Britcliffe 31, W Heather 36no) Kilmington 170 (B Garner 91; W Heather 3-14, S Hasan 4-32). Chudleigh (19pts) bt Kilmington (7) by 29 runs.

Bovey Tracey II 179 (S Russell 59, G Yabsley 28; S Yelverton 3-13, J Choules 3-36) Thorverton 180-4 (A Pitt 60no, D I F Baldock 34no, B Sapiecha 25). Thorverton (20pts) bt Bovey (6) by 6 wkts.

Cullompton 232-8 (B Parr 87, J Parr 45; B Libby 2-15 W Holmes 2-50). Seaton 173-8 (S Pritchard 28, W Holmes 28no; J Dienes 2-19, J Vincent 2-9). Cullompton (19pts) bt Seaton (8) by 59 runs.

C DIVISION EAST

Alphington 163-8 (M Taylor 73, P Walker 39no; J Moore 2-34, H McEndoo 2-29, G McEndoo 2-23), Barnstaple & Pilton 164-4 (J Moore 61, S Bithell 51, G McEndoo 2-23, H McEndoo 2-29). Barnstaple & Pilton (19pts) bt Alphington (6) by 6 wkts.

Ottery 135 (O West 29, J Burch 21; C Mitchell 3-22, M Russell 3-41, D Brierley 2-1), Braunton 136-4 (J Baglow 32, A Hodges 21, B Whitty 20no). Braunton (20pts) bt Ottery (5) by 6 wkts.

Exeter II 215-8 (A Singh 41, C Cunningham 41; P Elliott 4-27), Heathcoat 155-5 (T Lochead 64, C Parks 31; M Wilkinson 3-17). Rain stopped play Heathcoat (17pts) bt Exeter (7) by 5 wkts.

Sidmouth 274-4 (E Rice 56, N Mansfield 73, T Moore 73no, A C Griffiths 28), Shobrooke Park 168 (D Robbins 56, J James 32,J Shikrani 46;C Dibble 4-23, J Fowler 2-48 T.Seldon 2-26).  Sidmouth (20pts) bt Shobrooke (6) by 106 runs.

Exmouth 239 (A Pollard 72, S Day 54; C Kidd 4-29), Whimple 114 (A Pollard 3-20, J Edworthy 5-26). Exmouth (20pts) by Whimple (7) by 125 runs.

C DIVISION WEST

Kingsbridge 156 (R Carr 52, extras 43; L Baker 3-29, L Richardson 3-17, J Goodliffe 2-27), Cornwood II 158-8 (M Butterworth 57, B Griffiths 52, O Robinson 3-28). Cornwood (20pts) bt Kingsbridge (7) by 2 wkts

Dartington & Totnes 285-6 (J Snyman 155, C Cook 49, J Parker 24no; C Lavis 3-51), Bridestowe 135 (B Horn 43, A Jopling 28; J Colegate 4-16). Dartington & Totnes (20pts) bt Bridestowe (6) by 150 runs

Shaldon Optimists 158 (R Minaar 36, R Fisher 41, T Legodi 23; F Ali 4-29, D Burke 3-38), Plymouth II 162-5 (O Parsons 58, G Martin 38 S Knapman 22; T Ballman 2-32, R Minnaar 2-31). Plymouth (20pts) bt Shaldon (5) by 5 wkts.

Ashburton 330-2 (A Berry 105no, J Pascoe 91, D Coles 43, L White 39), Yelverton 167 (B Griove 58, R Townsend 48; A Karthick 3-32, G Marshall 3-8). Ashburton (20pts) bt Yelverton (5) by 163 runs.

Stoke Gabriel 283-5 (A Kingdon 91, C Moses 77, J Tolley 39; C Beaumont 2-27), Babbacombe 284-7 (S Bowman 112, D Durrant 59; J Tolley 3-52). Babbacombe (17pts) bt Stoke (8) by 3 wkts.

D DIVISION EAST

Clyst SG 230-9, Sampford Peverell & Tiverton 217 (L Hooper 66, G Bucknell 64; A Donovan 2-37, C Ferro 2-34). Clyst (20pts) bt Sampford Peverell  Tiverton (10) by 13 runs.

Chardstock 286-9 (R Hutchings 107, T Warren 101; T Martin 5-46), Kentisbeare 154 (S Read 31, J Finlay 26, H Sanders 22; N Taylor 3-39, J Pyman 3-26). Chardstock (20pts) bt Kentisbeare (7) by 132 runs.

Sandford II 200-9 (C Blake 52, R Stoyle 43no,J Billington 3-42, C Holmes 2-19, C Lewis 2-31, F Eaglesome 2-42). Clyst Hydon 201-2 (I Sutton 97no, Sinth Thevaraj 76). Clyst (20pts) bt Sandford (6) by 8 wkts.

Honiton 78 (J Pickard 22; Kahir Ahmadzai 3-15, Sean Butler 3-17), Budleigh Salterton II79-2 (L Russell 25). Budleigh (19pts) bt Honiton (2) by 8 wkts.

Feniton 161 (S Vincent 50, G Tucker 25, extras 28; J Mitcham 6-21, B Kidson 2-3), Upottery 140 (J Mitcham 60, J Larcombe 22; S Vincent 4-28). Feniton (19pts) bt Upottery (8) by 21 runs.

D DIVISION WEST

Plymouth CS&R 65 (N Read 27, extras 28; E Jones 4-9, R Braithwaite 2-11), Hatherleigh 66-1 (N Leahy 25no). Hatherleigh (20pts) bt Plymouth CS&R by 9 wkts.

Ipplepen II 199-8 (C Thomas 46, A Maynard 40, S Tapley 30, R Stanley 26, C King 21; C Ward 3-52, T Ward 3-31, R Medlock 2-28), Paignton II 203-6 (M Smith 48, T Blundell 36, R Medlock 39no, T W Ward 42no; G Tapley 3-27, S Bowden 2-30). Paignton (19pts) bt Ipplepen (7) by 4 wkts.

Plympton 296-6 (R Walker 70, A Beare 46, S Raven 107; P Chislett 2-36), Kenn 31 (O McDonald 2-7, M Draper 3-6, J Campbell-Beattie 2-12, M Squire 3-2). Plympton (20pts) bt Kenn (3) by 265 runs.

Whitchurch 112 (D Towl 21; F P Duke 3-15, L Grierson 2-25), Chelston & Kingskerswell 113-2 (M Etherington 58no, C Harrison 43no). Chelston & Kingskerswell (20pts) bt Whitchurch (3) by 8 wkts.

Lewdown 184 (D Ball 60; R Stephens 3-38, J Allen 3-37), South Devon 185-4 (J Tupman 55, K Warne 45, J Allen 30). South Devon (20pts) bt Lewdown (6) by 6 wkts.