Saturday's 1st XI scores across the Tolchard's Devon League

PREMIER DIVISION

Exeter 260-5 (A C Thomas 107,A Barrow 86; H Kazmi 2-39, A Pollard 2-49), Exmouth 104 (C French 33; D Bess 4-9, J Rimmer 2-22, B Reed 2-15). Exeter (20pts) bt Exmouth (4) by 156 runs.

Bovey Tracey 65 (R Bougourd 21; W Gater 5-17, K Brockley 4-11), Sidmouth 6-2 (M Cooke 39). Sidmouth (20pts) bt Bovey Tracey (2) by 8 wkts

Plymouth 211 (H Gardiner 33, A Atkinson 37, J Walsh 44, H Kerton 30, D Goodey 21; A Goodliffe 3-43), Cornwood 108 J Thompson 20, D Goodey 4-25, S Stein 3-19). Plymouth (20pts) bt Cornwood (7) by 103 runs.

Brixham 116 (J Lawrence 24, A Pugh 30, C Dry 20; M Curtis 5-17, M Westaway 2-18), North Devon 117-6 (T Ansell 38, E Yeo 29no; S George 3-29, C Dry 2-27), North Devon (19pts) bt Brixham (5) by 4 wkts.

Torquay 255-6 (M Pugh 52, R Mawdsley 73, J Yau 57; S Smith 2-49, M Rudston 2-40), Heathcoat 183 (S Smith 63, D Penberthy 23, B Barnes 51; M Petherbridge 3-34, S Galhenage 3-45), Torquay (20pts) bt Heathcoat (6) by 72 runs.

A DIVISION

Plympton 143 (J Williams 38, D Ackford 21; T Worrell 2-20), Hatherleigh 38 (Imran Ali Pasha 8-9). Plympton (17pts) bt Hatherleigh (5) by 195 runs.

Paignton 187-8 (D Wolf 37, C Bryan 30, R Shergold 32, C Woolnough 36; E Keller 2-34, J Abbot 2-38, S Powell 3-23), Ipplepen 127 (S deFriend 35, extras 30; C Ashworth 5-36, C Kelmere 3-24). Paignton (19pts) bt Ipplepen (6) by 60 runs.

Budleigh Salterton 129 (R Craze 32, S Richardson 23; W Squire 5-30, C Suidgeest 2-18), Bradninch 131-4 (G Chappell 40, T Piper 21no, L Musiani 29; R Craze 2-32). Bradninch (20pts) bt Budleigh (4) by 6 wkts.

Chudleigh 138 (R Clarke 40no Matt Heather 22; B Clements 2-22, R Glass 2-23. P Steer 2-23), Sandford 93 (R Discombe 26; R Clarke 4-15, C Sinclair 3-12). Chudleigh (17pts) bt Sandford (7) by 45 runs.

Lewdown 294-4 (J Wessells 149, H Geering 61no, T Burns 24), Barton 222 (T Drake 73, M Gilmour 41; J Wessells 2-27, T Burns 2-71,  L Horn 2-40, A Creasey 2-29). Lewdown (20pts) bt Barton (6) by 72 runs.

B DIVISION

South Devon 137 (D Marais 79, J Martin 19; M Stewart 4-33, J Atkinson 2-28, P Heard 2-9, M Lemmings 2-17), Bideford 138-3 (J Ford 51no, P Heard 44, A Hannon 19). Bideford (20pts) bt South Devon (4) by 7 wkts.

Shobrooke Park 169-4 (C Simpson 83no, P Anning 32no, extras 37; W Gornall 2-39), Dartington & Totnes 107 (E Verrall 24, O Payne 20; J Budricks 3-24, B Treneman 2-10, T Youngman 2-18). Shobrooke (19pts) bt D&T (4) by 62 runs.

Tavistock 174 (R Milligan 16, D Manning 70; B Bess 2-27, S Ali 2-35, S Jordan 5-36), Plymstock 177-5 (J Horton 67no, S Mansfield 35, extras 25; M Lewis 2-37, D Milligan 2-30). Plymstock (20pts) bt Tavistock (6) by 5 wkts.

Ivybridge 203-7 (A Huxtable 61, J De Silva 54, K Trent 32no, extras 31; A Morrison 2-16, P Fielder 3-30), Thoverton190 (H Greed 49, A Pitt 30; J De Silva 2-10, J Bullock 2-25, Kopperambil 2-34). Ivybridge (20pts) bt Thorverton (7) by 13 runs.

Ottery 261 (B Reed 117, D Flower 40, M Wilkinson 28; D Brierley 5-65, M Mitchell 2-26), Braunton (167 (M Smith 53, R Paterson 32, I Roberts 25; W Harrison 3-12, B Rudolph 2-17, O Reed 2-50). Ottery (20pts) bt Braunton (9) 96 runs.

C EAST

Seaton 189 (S Pritchard 59, E Hunt 23; K Nessling 3-35, J Dienes 3-40), Cullompton 165-9 (J Blackmore 62, J Granfield 24; J Seward 3-31, J Berry 3-34). Seaton (19pts) bt Cullompton (9) by 24 runs.

Filleigh 229-9 (S Prideaux 60, Mark Prideaux 30, C Nash 35; D Murnane 4-53, A Wraight 2-40), Axminster Town 163 (D Murnane 34, B Fuzzard 28; N Taylor 27; J Hickman 4-29, J Marsh 2-30, G Henry 2-44). Filleigh (20pts) bt Axminster (8) by 56 runs.

Feniton 226-8 (G Tucker 55, A Frankpitt 52, B Allen 21; T Gooding 2-39, B Garner 2-53, J Rockett 2-23), Kilmington 127 (B Garner 30, A Jacques 28; J French 2-20, C Selley 2-28, J Pyle 3-10). Feniton (20pts) bt Kilmington (7) by 99 runs.

Clyst Hydon 159 (C Lewis 33, D Haturusingha 32, I Sutton 20; extras 49; M Davey 3-9, J Bendall 3-34), Countess Wear 161-5 (K Dias 31no, R Jones 31, M Davey 30; R Arnold 2-19), Countess Wear (20pts) bt Clyst (5) by 5 wkts.

Uplyme & Lyme Regis 217-7 (A Caddy 118no, M Batey 43; J Lake 3-41), Barnstaple & Pilton 133 (B Saunders 37, extras 36, N Dinnison 3-16). Uplyme (20pts) bt Barnstaple (6) by 84 runs.

C DIVISION WEST

Plymouth CS&R 171-9 (R Gaylard 29; B Williams 3-12, R Small-Boyce 3-35), Abbotskerswell 173-1 (T Durman 43, C Mitchell 76no, B Williams 46no). Abbots (19pts) bt Civil Service (4) by 9 wkts.

Kingsbridge 177-7 (J Westlake 76, F Ford 25; C Penberthy 2-23), Chagford 180-6 (J Fulner 89, P Penberthy 32no; N Peach 2-16, W Dorey 2-21). Chagford (18pts) bt Kingsbridge (7) by 4 wkts.

Stoke Gabriel 263-3 (N Hicks 185no, M Newman 39), Chelston & KK160-6 (M Faulkner 31, V Kulkarni 30; N Hicks 4-21). Stoke (18pts) bt Chelston & KK (5) by 103 runs.

Babbacombe 217-6 (B Alcock 40, M Pugh 90no, M Inch 28, I Thomas 26; R Bone 2-28, M Kerswell 2-32), Whitchurch 157 (B Barriball 43,E Smith 39; S Broad 3-18, T Goodwin 3-20, I Thomas 2-26). Babbacombe (20pts) bt Whitchurch (6) by 60 runs.

Bridestowe 124 (G Sizmur 42, R Drake 26; N Bright 4-22, S Shaw 3-18, J Mahmood 2-26), Alphington 127-6 (M Porter 62no, A Shepherd 27; T Shaw 2-30, G Sizmur 3-32). Alphington (20pts) bt Bridestowe (6) by 4 wkts.

D East

Clyst SG 225-9 (C Ferro 95, J Nallala 59, M Cook 49; J Geary 3-50), Halberton & Sampford Peverell 208 (A Blake 81, J Parkinson 52, B Latchem 30; I Edworthy 3-35, H Mollins 3-47). Clyst (20pts) bt Halberton & SP (10) by 17 runs.

Honiton 343-3 (P Matravers 168no, A Canniford 100), Tiverton 94 (R Pugsley 37; P Tansley 3-5, Ingram 3-15 Kidson 3-48). Honiton (20 pts) bt Tiverton (3) by 249 runs.

Culmstock 111 (R Stickland 52), Upottery 112 -1 (P Taskor 51). Upottery (20 pts) bt Culmstock (2) by 9 wkts.

Chardstock 112, Whimple 113-3. Whimple (20pts) bt Chardstock (3) by 7 wkts.

Woodbury 118 -7 (J Jones 40; M Crook 4-7), Kentisbeare 120-7 (P Tatterson 34no; N Maud 4-43). Kentisbeare (17 pts) bt Woodbury(5) by 3 wkts.

D West

Shaldon 232-5, Buckland Monachorum 78. Shaldon (20pts) bt Buckland (3) by 154 runs.

Newton St Cyres 134 (L Dyman 30, D Church 37; R Caryll 4-13), Exwick 138-0 (V Murphy 68no, K Calderhead 67no). Exwick (20 pts) bt Newton SC (2) by 10 wkts.

South Brent 102 (D Lewis 71; J Burton 3-17, C Prestt 3-21), Stokeinteignhead 103-6 (C Prestt 37). Stoke'hd (19 pts) bt South Brent (5) by 4 wkts.

Topsham St James 95-8 (A Pring 29, C Treleaven 21; M Coon 3-12 L White 3-16), Ashburton 99-4 (M Causey 40 J Dark 23; C Penn 2-19). Ashburton (19 pts) bt Topsham SJ (4) by 6 wkts.

Kenn 147-9 (M Swannell 50; S Colmer 3-22), Yelverton 148-7 (M Scott-Kirk 30; R Parsons 4-37). Yelverton (18pts) bt Kenn(6) by 3 wkts.