All the scores from all the games from the Premier to the D Divisions East and West

Exeter
Exeter's Ben Green raises his bat after reaching a century against Hatherleigh on Saturday

PREMIER DIVISION

Sandford 235-9 (R Foan 36, A Small 41, N Bettis 25, F Iqbal 71; J Drew 3-50, J Menheneott 4-31), Heathcoat 239-2 (L Lewis 115no, J Dart 65no, R Mawdsley 34). Heathcoat (19pts) bt Sandford (5) by 8 wkts.

North Devon 183-9 ()S James 44, M Westaway 28; T Codd 4-33), Bovey Tracey 185-8 (A Causey 59, extras 49; J King 3-58, R Kelly 2-22). Bovey (18pts) bt North Devon (7) by 2 wkts.

Exeter 251-7 (B Green 119, A Barrow 33, T Richardson 26; T Strawbridge 3-57), Hatherleigh 212 (G Tidball 80, R Davies 28, D Forrester 22; B Green 4-31). Exeter (20pts) bt Hatherleigh (7) by 39 runs. Click here for ppauk photo album of the game

Exmouth 263 (C French 59, M Lenygon 48, D Lye 54, R Dawson 23, A Pollard 37; A Mgijima 4-39), Sidmouth 264-8 (A Mgijima 4-39), Sidmouth 264-8 (A Mgijma 104no, Z Bess 31, L Bess 44). Sidmouth (20pts) bt Exmouth (9) by 2 wkts.

Plymouth 332-8 (J Toms 67, J Varcoe 54, F Riaz 84, D Goodey 46; E Acton 3-50), Bradninch 181 (R Thomas 58, T Maruma 31, G Chappell 33, R Acton 24; F Ria 3-27, M Petherbridge 3-34). Plymouth (20pts) bt Bradninch (7) by 151 runs.

A DIVISION

Chudleigh 164 (M Heather 44, D Britcliffe 43; S Bond 3-26, C Atkinson 3-3), Bideford 138-9 (O Hannam 32, J A W Ford 51no; R Clarke 4-32, W Heather 2-21). Chudleigh (17pts) bt Bideford (7) by 16 runs.

Paignton 315-6 (K Renecke 160, R Ashworth 85, D Wolf 22; J Bullock 3-64, G Berry 2-27), Ivybridge 119 (J Coker 26, J Sharp 21, A Johnson 20; S George 5-38, D Wolf 2-29). Paignton (20pts) bt Ivybridge (5) by 196 runs.

Torquay 311-4 (M Pugh 134, G Allen 74, T Western 29; A Goodliffe 2-66), Cornwood 238 (M Salman 125, E Staddon 40, M Butterworth 22; M Pugh 7-17). Torquay (20pts) bt Cornwood (6) by 73 runs.

Budleigh Salterton 272-8 (M Troman 57, P Anning 58, T Anning 31, T Oxland 41, L Murrin 32; R Dallow 3-49, M Orchard 2-37, D Bullock 2-73), Brixham 77 (G Northcott 22; E Doble 5-18, A Jones 3-33). Budleigh (20pts) bt Brixham (5) by 195 runs.

Abbotskerswell 270-9 (A Birt 40, N Watkin 41, E Smout-Cooper 24, J Westlake 21; C Mitchell 25; M Draper 3-42, T George 3-41, J Wubbeling 3-40), Plympton 117 (J Wubbeling 44; N Tobias 5-2, R Small-Boyce 2-39). Abbotskerswell (20pts) bt Plympton (6) by 153 runs.

B DIVISION

Filleigh 175 (R Collier 68, C Nash 28; S Bowler 3-29, M Needham 2-22, J Martin 2-42), Barton 178-7 (S Edwards 53, M Crampton 30, A Last 27; J Campbell 3-39, R Bowden 2-32). Barton (20pts) bt Filleigh (7) by 3 wkts.

Plymstock 264-9 (C Martin 64, S Mansfield 70, J Nicholls 29), Shobrooke Park 152 (C James 34, A Codling 28, R E Pyle 21). Plymstock (20pts) bt Shobroke (7) by 112 runs.

Tavistock 302-4 (I Gray 154, W Barriball 68, J White 27; B Forsey 2-49), Ipplepen 168 (C King 52, B Forsey 27; D Snyman 3-28, C Barriball 3-38, J J McGahey 2-24). Tavistock (20pts) bt Ipplepen (6) by 134 runs.

Seaton 204 (M Hewer 70, B Morgan 39, B Cann 28, O Pinnock 28; K Vos 5-33, J Vincent 2-29), Cullompton 202 (K Vos 68, A Pullin 57, A Clist 24, T Mortiboys 21; J Berry 3-20, J Seward 2-25, R Prior 2-29, K Sutton 2-48). Seaton (20pts) bt Cullompton (10) by 2 runs.

Thorverton 202-8 (P Fielder 42, J Maxwell 34, N Barton 34; A McVeigh 4-34, D Calland 2-33), Babbacombe 193-8 (S Lewis 32, D Peall 32, D Calland 32; A Pitt 2-46, J Stirling 2-38). Thorverton (19pts) bt Babbacombe (80 by 9 runs.

C DIVISION EAST

Ottery 168 (J Clements 63, J Birch 20; C Kidd 4-28, N Maud 3-33, S Hathaway 2-22). Whimple 172-4 (D Culshaw 63no, B Silk 33no, K Thompson 26; W Harrison 2-32). Whimple (20pts) bt Ottery (6) by 6 wkts.

Alphington 239-9 (M Taylor 91, M Halse 46, L Phillips 32; L Unsworth 3-33, S Glenn 2-48), Exeter 223 (B Abraham 125; M Halse 4-40, S Shaw 2-35). Alphington (20pts) bt Exeter (9) by 16 runs. Click here for ppauk photo album of the game

Kilmington 331-4 (T Gooding 184no, M Pile 61; N Boult 2-40), Budleigh II 150 (J Marley 46, L Jefferson 35no, M Pile 2-6, R Crabb 2-42, T Olive 2-43, M Reed 2-32). Kilmington (20pts) by Budleigh (5) by 181 runs.

Sidmouth 316-6 (I Thomas 57,M Cooke 43, N Gingell 69, N Mansfield 52, B Knowles 34; A C Griffiths 31no; J Pyle 2-59), Feniton 231-8 (G Tucker 81, J Tucker 53, J French 32; T Simmonds 2-12, F Wardrop 2-38). Sidmouth (20pts) bt Feniton (7) by 85 runs.

Clyst Hydon 135ao (G Trude 39, M Cliff 26; J.Baglow 5-27, M Smith 2-10), Braunton 137-7 (M Taylor 46, C .Mitchell 26, J Baglow 21; J Billington 3-22, C Lewis 2-37, C Holmes 2-48). Braunton (19pts) bt Clyst Hydon (6) by 3 wkts.

C DIVISION WEST

Ashburton 231-9 (L White 102, D Durman 33; B DeSilva 4-51, R Carr 3-38, O Robinson 2-41), Kingsbridge 226-8 (F Ford 100, J Ford 32; D Durman 3-39, L White 3-16). Ashburton (19pts) bt Kingsbridge (9) by 3 runs.

Dartington & Totnes 241-9 (A Hartridge 54, I Bransdon 75, J Howrihane 23; R Dennis 2-27, A Jopling 2-41, M Butler 2-44), Bridestowe 237 (G Sizmur 57, J Ewen 26, P Hatton 25, R Dennis 42; J Howrihane 2-41, T Walton 2-67). Dartington (20pts) bt Bridestowe (9) by 4 runs.

Shaldon 201 (J Wilcox 47, K Blackburn 36, R Fisher 34, D Woolnough 23; J Bailey 3-46, L Baker 3-15), Cornwood II 156 (N Bell 50, B Griffiths 21, A Bees 20; T legodi 4-46, F Fisher 3-27). Shaldon (20pts) bt Cornwood (8) by 45 runs.

Chagford 77 (J Griffiths 30; S Beare 6-19, Josiah Caunter 3-23), Plympton II 78-2 (R Walker 48no). Plympton (19pts) bt Chagford (2) by 8 wkts.

Bovey Tracey 309-9 (T Ingham-Hill 52, B Steer 94, D Perry 43, extras 44; H Williams 2-52, M Friend 2-56, D Ball 2-66), Lewdown 167 (H Geering 105; D Green 3-37, B Steer 2-19, D Perry 3-13). Bovey Tracey (20pts) bt Lewdown (8) by 142 runs.

D DIVISION EAST

Clyst St George 192-9 (J Nallala 51, C Ferro 26, A Ykhlef 39), North Devon II 193-7 (J Rothery 92no, R Screech 38; O Walton 3-61, H Attwater 3-47) North Devon (19pts) bt Clyst (7) by 3 wkts.

Sandford 164 (C Ftzroy 62, J Shepherd 22; B Saunders 5-33), Barnstaple & Pilton 166-1 (B Saunders 77, J Moore 60). Barnstaple & Pilton (20pts) bt Sandford (4) by 9 wkts.

Exmouth 251-8 (S W D Rintoul 29, L Davies 58, R Schaufler 87; A Watson 3-53, T Warren 2-66), Chardstock 137 (A Watson 32, E Pyman 24; O Dawe 3-37, L Greenaway 4-22, G Marks 2-28). Exmouth (20pts) bt Chardstock (7) by 114 runs.

Heathcoat 227 (S Sobzak 64, M Hague 47; S Kennard 4-61, A Pullman 3-36), Upottery 228-4 (J Larcombe 77no, M Joyce 57no; H Ali 2-41). Upottery (20pts) bt Heathcoat (7) by 6 wkts.

Countess Wear 209-9 (M Davey 33, H S Liyanage 27, K Dias 23, J Heaver 22; S Wooster 4-28, C Moss 3-40), Uplyme 152 (S Batey 33, C Moss 27; N Bright 3-29, K Dias 2-9) . Countess Wear (20pts) bt Uplyme (7) by 57 runs.

D DIVISION WEST

South Devon 388-5 (J Allen 165, D Raheja 96, R Stephens 64, extras 46; N Bulley 4-90), Plymouth CS&R 86 (N Bulley 20; J Kitto 3-42, A Hammett 3-32). South Devon (20pts) bt PSC&R (4) by 302 runs.

Stoke Gabriel 293-7 (A Kingdon 98no, S Ansley 59, J Tolley 40; J Mason 3-63, S Chandler 2-25), Kenn 125 (M Swannell 29, B Chanelor 20; G Yates 3-17, A Lee 2-11, S Ansley 2-33). Stoke (20pts) bt Kenn (6) by 168 runs.

Paignton 223 (J Woodcock 57, S Simcox 22, A Terani 25, T Ward 30; R Potts 3-46), Whitchurch 224-6 (B Powell 43, N Barriball 80no, D Pool 24no; T Ward 2-15). Whitchurch (20pts) bt Paignton (8) by 4 wkts.

Yelverton 315-8 (R Townsend 76, D Cooper 77; D Adderley 2-5, T Porter 2-59), Barton 155 (J Bell 40, N Snape 39; S Crompton 3-28, B Grove 3-4). Yelverton (20pts) bt Barton (6) by 160 runs.

Plymouth 253 (O Parsons 92, S Luffman 36; I Baker 3-41, A Nadar 3-36), 

Torquay 224 (B R Passenger 102, A Nadar 26, I Baker 20; D Burke 2-2, J Kerridge 2-49, E Carlisle 2-49). Plymouth (20pts) bt Torquay (10) by 29 runs.