All the scores from all the games from Premier to D Divisions East and West in round five of the Tolchards Devon Cricket League

Josh King - three wickets for North Devon in the win over Sandford

PREMIER DIVISION

Exmouth 116 (M Lenygon 73; T Codd 4-33, C Bradley 3-33, H Whitlock 2-23), Bovey Tracey 120-2 (M Jalill 55, J Mailling 34no). Bovey Tracey (20pts) bt Exmouth (3) by 8 wkts

North Devon 171 (E Yeo 41, S James 38, J King 20; J Palmer 3-21, P Steer 2-22, R Foan 2-26, M Theedom 2-35), Sandford 163 (R Foan 44, R Glass 22, C Jelley 22; J Popham 3-25, J King 3-39, S James 3-39). North Devon (18pts) bt Sandford (8) by 8 runs

Exeter 165 (H Sargent 32, J Bovey 36, S Morris 20; A Mgijima 3-25, W Murray 2-18, M Cooke 2-36), Sidmouth 167-7 (J Bess 55no, D Lines 26, W Murray 22no; T Pedel 2-29, R Holman 2-38). Sidmouth (19pts) bt Exeter (6) by 3 wkts.

Bradninch 245 (R Thomas 62, G Chappell 32, C Walker 31, W Greig 30; M Lake 5-38, I Philander 2-29), Hatherleigh 193 (R Fishleigh 56, D Forrester 28, R Davies 36, G Tidball 26; G Chappell 3-26, T Maruma 4-44). Bradninch (19pts) bt Hatherleigh (8) by 48 runs.

Heathcoat 235-8 (R Randerson 65, J Dart 68, J Drew 24; J Burke 3-45, S Stein 2-47), Plymouth 215-9 (J Burke 56, F Riaz 69, J Hagan-Burt 21; M Cloete 2-36, J Thompson 2-41, J Drew 2-48). Heathcoat (18pts) bt Plymouth (8) by 20 runs.

A DIVISION

Ivybridge 176 (J Sharp 54, H Solomon 20; M Pugh 3-35, M Beasant 3-34), Torquay 177-3 (M Pugh 51no, T Drake 40no, G Allen 20). Torquay (20pts) bt Ivybridge (5) by 7 wkts.

Paignton 223-7 (J Mann 64no, S George 26, G Benton 48, K Renecke 33; P Anning 3-26, T Anning 2-42), Budleigh Salterton 146 (T Anning 23, S Booth 24, P Anning 27; C Kelmere 4-8, S George 2-17, G Benton 2-19, D Wolf 2-32). Paignton (20pts) bt Budleigh (5) by 77 runs.

Chudleigh 159 (M Solway 29, Matt Heather 25; S Carpenter 4-22, S Johnston 2-26), Abbotskerswell 160-5 (J Westlake 52, E Smout-Cooper 26, N Watkin 28no; R Clarke 4-33). Abbotskerswell (20pts) bt Chudleigh (5) by 5 wkts.

Bideford 201 (T Brend 47, P Heard 50, extras 38; A Muzammil 4-30, C Ashworth 2-29, M Barron 2-30), Brixham 202-9 (A Pugh 23, T Hopper 50, A Muzammil 26; A Edwards 20; J Ford 4-25, J A W Ford 2-36). Brixham (19pts) bt Bideford (8) by 1 wkt.

Plympton 158 (D Wrench 43, extras 45; M Tamsett 4-20, A Goodliffe 3-13, J Godliffe 2-24), Cornwood 160-4 (O Gannon 21, M Salman 65n M Skeemer 34; Jacob Caunter 3-29). Cornwood (20pts) bt Plympton (5) by 6 wkts.

B DIVISION

Barton 215-9 (A Parker 71, A Last 58; J Dienes 3-20, J Parr 2-30), Cullompton 110 (J Blackmore 23, J Richards 23, extras 26; J Martin 3-19, M Crampton 4-32, S Bowker 2-24), Barton (20pts) bt Cullompton (6) by 105 runs.

Babbacombe 286 (S Bowman 100, D Peall 96, A McVeigh 41; S Bowden 3-16, B Forsey 3-89, K Wakeham 2-47), Ipplepen 187 (D Harris 53, M Penrice 49, S Wakeham 25; P Bates 4-35, S Bowman 4-38). Babbacombe (20pts) bt Ipplepen (8) by 99 runs.

Thoverton 135 (D Baldock 31, B Slaverio 31; J James 4-19, C James 3-21 A Codling 2-23), Shobrooke Park 107 C James 44, T Youngman 23; J Broom 5-22, A Pitt 2-9). Thorverton (18pts) by Shobrooke (7) by 28 runs.

Tavistock 218-7 (S Cleave 55, I Gray 37; J Seward 4-31, J Berry 2-42), Seaton 90 (extras 40; D Syneman 3-17, J McGahey 3-27). Tavistock (20pts) bt Seaton (5) by 128 runs.

Plymstock 171 (C Martin 34, J Nicholls 28, A Ali 25; J Hickman 2-19, J Marsh 3-41, J Saker 2-39), Filleigh 172-2 (J Saker 90, J Kalsi 41no, I Whalley 2-35). Filleigh (20pts) bt Plymstock (5) by 8 wkts

C DIVISION EAST

Clyst Hydon 134 (G Trude 36, I Sutton 35, H Wood 28; D Nightingale 6-23), Whimple 136-2 (H Gordon-Lennox 46, N Kidd 29no, C Kidd 27). Whimple (20pts) bt Clyst Hydon (4) by 8 wkts.

Feniton 119 (M Salter 26; J Malden 2-11, H Mutter 3-8, W Harrison 2-23), Ottery St Mary 122-0 (O West 84no, A Clements 31no). Ottery (20pts) bt Feniton (2) by 10 wkts.

Exeter 347-5 (M Wilkinson 67, T Richardson 115, C Kidson 66no; A Vanstone 2-68), Budleigh Salterton 222-6 (D Robinson 62, J Marley 36, N Murrrin 28, L Jefferson 23, C Battin 22; N Horne 3-25, N Choudhary 2-43). Exeter (18pts) bt Budleigh (7) by 125 runs.

Sidmouth 278-6 (I Thomas 76, A Griffiths 62, B Knowles 64; T Gooding 2-24, B Gardner 2-43), Kilmington 186 (T Gooding 64, M Pile 50, G Harding 34; D Holmes 3-12, E Hurley 2-24, C Dibble 2-40, B Knowles 2-44). Sidmouth (20pts) bt Kilmington (7) by 92 runs.

Alphington 246-7 (L Phillips 40, M Taylor 46, W Pring 57no; M Brown 4-45, C Mitchell 2-46), Braunton 163 (J Baglow 37; M Halse 4-24, T Bath 3-52). Alphington (20pts) bt Braunton (7) by 83 runs,

C DIVISION WEST

Bovey Tracey II 163 (D Perry 42, R Stanley 26, S Russell 20; J Bailey 5-22, L Baker 2-410, Cornwood 87 (J Richardson 24, J Horgan 20; J Christophers 5-11, C Stanley 2-24). Bovey Tracey (19pts) bt Cornwood (7) by 76 runs.

Shaldon Optimists 222 (W Moore 58, K Blackburn 49, D Woolnough 30, T Ballman 27; T Walton 4-49, C Cook 3-46), Dartington & Totnes 223-9 (C Cook 78, H Baxendale 26, C Nicholas 23, B Hartridge 22no, N Dennis 22no; R Bougourd 4-31, W Moore 2-38, R Abraham 2-46). Dartington & Totnes (20pts) bt Shaldon (9) by 1 wkt.

Chagford 166 (D Lammonby 80; L White 3-11, A Sohall 2-26, D Durman 2-20), Ashburton 169-8 (M Churchill 34, J Rush 23, A Sohail 23no, M Causey 22; C Worth 4-45). Ashburton (20pts) bt Chagford (8) by 2 wkts.

Lewdown 311-6 (H Geering 111, T Pengelly 40, B Searle 50; M Draper 2-73), Plympton 140 (Josiah Caunter 19; N Smith 3-22, J Brady 3-22, J Weeks 2-25). Lewdown (20pts) bt Plympton (6) by 171 runs.

Kingsbridge 203 (J Fletcher 64, F Ford 45; G Sizmur 3-24, M Dennis 2-69), Bridestowe 204-9 (G Sizmur 23, P Hatton 42, P Ewen 28; B da Silva 5-25, N Peach 2-33). Bridestowe (20pts) by Kingsbridge (9) by 1 wkt.

D DVISION EAST

Uplyme & Lyme Regis 154 (T Wellman 34, C Moss 26, I Thomas 22; S Day 5-13, A Craib 2-8), Exmouth II 161-4 (J Horler 29, L Morison 49, G Greenway 33no; S Batey 3-28). Exmouth (20pts) bt Uplyme (5) by 6 wkts.

Heathcoat 278-5 (J Stoneman 33, W Thompson 43, L Dixon 44; S Read 2-56), Clyst SG 175 (D Kendall 23, F Crow 31, H Attwater 37; F Stoneman 4-21). Heathcoat (20pts) bt Clyst (6) by 103 runs.

Upottery 174 (M Broom 48, J Larcombe 36, J Mitcham 34; R Hutchings 5-11), Chardstock 180-1 (R Hutchings 80no, S Allsop 60). Chardstock (20pts) bt Upottery (4) by 9 wkts.

Barnstaple & Pilton 203-9 (B Saunders 51, J Moore 38, G McEndoo 23, S Bithell 21no; J Hockin 3-34, M Dart 2-29), North Devon II 197-8 (B Howe 55, R P Ayre 27, J Hockin 27; S M Moore 2-30, B Saunders 2-25, G McEndoo 2-45). B&P (18pts) bt North Devon (8) by 6 runs.

Sandford 171 (C Blake 46, A Stevens 23; M Davey 4-20, I Singh 3-30), Countess Wear 163 (M Davey 31, D Jarvis 27; S Hawkins 4-27, S Saunders 3-33). Sandford (19pts) bt Countess Wear (9) by 8 runs.

D DIVISION WEST

South Devon 222 (R V Beaumont 100no, M Andrews 39, extras 38; O Latto 4-49, N Ryder 2-49), Torquay 81 (A Nadar 17; J Allen 4-24, A Hammett 2-9, D Rajeja 2-12). South Devon (20pts) bt Torquay (7) by 141 runs.

Whitchurch 194 (J Towl 47, M Gibbs 29, T Cotter 29; J Kerridge 3-38, A Talbot 2-27, E Carlisle 3-38, R West 2-38), Plymouth II 199-6 (A Talbot 32, S Luffman 36, R Bennett 46; R Potts 2-28, J Meadows 2-46). Plymouth (20pts) bt Whitchurch (7) by 4 wkts

Stoke Gabriel 210-9 (J Tolley 67, A Kingdon 46, I Withington 43no; M Smith 3-36, J Harman 2-29, R Medlock 2-35), Paignton 170 (J Woodcock 31, T Ward 36, S Glandfield 23; G Yates 5-31, J Tolley 2-34). Stoke (20pts) bt Paignton (8) by 30 runs.

Yelverton 293-5 (R Townsend 74, G Beauchamp 50, V Grove 41, G Brain 35), 

Plymouth CS&R 137 (P Hobbs 3-21, J Cooper 3-9). Yelverton (20pts) bt Plymouth CS&R (5) by 156 runs.

Kenn 151 (B Challinor 27, J Thomas 26, O Thomas 23; J Hemus 2-19, S Bellamy 2-29, M Harford 4-35), Barton 152-3 (A Hunt 41, M Harford 54, A Lipton 31no). Barton (20pts) bt Kenn (4) by 7 wkts.