Big win for North Devon in Premier survival fight + Barrow denied second straight league ton

Matt Taylor - a hundred for Alphington but on the losing side against Sidmouth 2nd XI

PREMIER DIVISION

Bovey Tracey 155 (L Hammett 39, extras 44, H Whitlock 28; A Isherwood 4-16, J Popham 2-37, J King 2-36), North Devon 156-3 (D Bowser 64no, J S Moore 49; T Codd 2-30). North Devon (20pts) bt Bovey Tracey (4) by 7 wkts.

Sidmouth 347-6 (A Barrow 99, J Bess 113, L Bess 34, M Cooke 26, extras 54; B Ellis 3-61), Exmouth 211 (C Metters 57, D Lye 35, B Ellis 29; Z Bess 3-41,J Bess 3-41). Sidmouth (20pts) bt Exmouth (7) by 36 runs.

Plymouth 266-8 (L Winn 69, H Hagan-Burt 38, J Varcoe 42; E Middleton 3-58), Exeter 134 (T Lammonby 41, J Arendse 27; F Riaz 4-27, S Stein 3-25, M Petherbridge 3-20). Plymouth (20pts) bt Exeter (6) by 132 runs.

Sandford 305 (T Anning 81, R Glass 54, S Allen 48, N Bettis 29, C Fitzroy 26; S Baker 38,C Kelmere 3-39, J Degg 2-35), Torquay 203 (M Pugh 65, C Kelmere 80, N Osborn 31; J Palmer 4-28, T Anning 3-20). Sandford (20pts) bt Torquay (9) by 102 runs.

Paignton 240-8 (D Wolf 59, A Alleyne 54, L Medlock 43, H Ward 24; M Cloete 5-33), Heathcoat 241-9 (L Lewis 60, C French 54). Heathcoat (19pts) bt Paignton (8) by 1 wkt.

A DIVISION

Abbotskerswell 201 (N S Watkin 63no, C Dowling 42, E Adams 28; M P Skeemer 3-22, A Goodliffe 3-31, E Staddon 3-34), Cornwood 206-8 (E Staddon 50no, R Rickard 34, A Richards 2, B Beaumont 35; N Tobias 3-42, R Acton 2-31). Cornwood (20pts) bt Abbotskerswell (8) by 2 wkts.

Budleigh Salterton 280-6 (J Doble 66, E Doble 33, T Musakanda 88no, T Oxland 29, L Murrin 30; M Harford 2-50), Barton 167 (M Harford 51, M Crampton 26; Mejner 5-14, J Murphy 2-25). Budleigh (20pts) by Barton (6) by 113 runs

Bradninch 220-8 (T Bunker 61, K Burns 46, T Piper 36; G Chappell 25; A Hannam 3-62, J Ford 2-11, J Lathwell 2-36), Bideford  189-7 (B Perry 39, J Ford 29, T Brend 27, extras 36; E Acton 3-47, J Farley 2-29). Bradninch (19pts) bt Bideford (7) by 31 runs.

Plympton 296-5 (B Privett 100, E Hamilton 52, J Wubbelling 50, H Kandampully 40; J Coker 2-47), Ivybridge 117 (D Zondo 45, J Zimmerman 23; A Carr 3-29, B Privett 3-10, W Scott-Munden 2-27. Plympton (20pts) bt Ivybridge (4) by 179 runs.

Hatherleigh 251 (R Davies 38, R Fishleigh 36, T Mutombodzi 68, R Cockwill 40; C Barriball 4-21, S Daymond 2-45), Tavistock 241-6 (W Barriball 68, D Manning 52, J White 52; S Letheren 2-35). Hatherleigh (18pts) bt Tavistock (9) by 10 runs.

B DIVISION

Bovey Tracey 231-6 (D Perry, F Eyston 36 B Causey 32; B Gibson 2-48, I Whalley 2-37), Plymstock 150 (J Hocken 49, H Kerton 44: C Yabsley 3-16, D Perry 3-30). Bovey (20pts) bt Plymstock (6) by 81 runs,

Cullompton 147 (J Anwar 48, S Frank 2; T Scrace 24; M Reed 5-22, D Fuzzard 2-36), Kilmington 148-0 (T Gooding 68,  B Garner 59). Kilmington (20pts) bt Cullompton (3) by 10 wkts.

Ipplepen 201-9 (C Stanley 87, M Penrice 63; S Yelverton 2-27,B  Coe 2-31, B Slaviero 2-31) Thorverton 204-4 (D Baldock 101no, W Denford 29no; S Wakeham 3-24). Thorverton (19pts) bt Ipplepen (6) by 6 wkts.

Brixham 177 (D Lakshan 64. B Libby 3; 26, B Morgan 2-25), Seaton 178-5 (R Daye 74, M Hewer 39; D Lakshan 3-27, D Bullock 2-34). Seaton (20pts) bt Brixham (6) by 5 wkts.

C DIVISION EAST

Braunton 243-9 (A Huxtable 65, J D Baglow 30, C Mitchell 48, S M Moore 30; J Shikrani 3-41, C Ford 2-45), Shobrooke Park 163 (D Robbins 35, H Dare 30, N Banton 32 J Raynor 4-27, S Moore 3-22). Braunton (20pts) bt Shobrooke (8) by 80 runs.

Ottery 297-6 (A Clements 108, O West 66, R Johns 41no; L Craven 3-55), Alphington 150 (J Watson 29, J.Mills 27; J Birch 3-14, J Malden 3-42, J Dallyn 2-32). Ottery (20pts) bt Alphington (6) by 147 runs.

Sidmouth I 299-5 (N Mansfield 90, J Patidar 46, B Knowles 45, N Gingell 32),  Alphington 276-6 (M Taylor127, J Mills 50; C Dibble 2-34). Sidmouth (18pts) bt Alphington (7) by 23 runs.

Whimple 253-6 (N Kidd 78, C Kidd 52, W Bardot 33; D Chamberlain 3-39) Exeter II 231-9 (S Langford 62, C Fanous 50; C Kidd 3-4, G Stoneman 2-48). Whimple (19pts) bt Exeter II (8) by 22 runs.

Exmouth 227-4 (S Day 80no R Baggs 52, W Gingell 34; A Popham 2-38), Barnstaple & Pilton 136-9 (A Ashton 43, M Jarvis 30; R Schauffler 3-22 S Day 2-5. S Goodyear 2-20). Exmouth (19pt) bt Barnstaple (5) by 91 runs.

C DIVISION WEST

Kingsbridge 67 (B Groves 25; A Jopling 3-27, C Lavis 3-19), Bridestowe 69-2 (G Sizmur 23no). Bridestowe (19pts) bt Kingsbridge (2) by 8 wkts.

Cornwood II 215 (C Gray 38, M Butterworth 42, N Bell 29, M Roca 27; J Kerridge 6-47, D Farnham 2-36), Plymouth II 103 (C Harris 5-34, L Baker 4-17). Cornwood (20pts) bt Plymouth (7) by 112 runs.

Stoke Gabriel 308-1 (J Tolley 47, A Kingdon 131no, C Moses 101no), Ashburton 206 (L White 53, A Berry 63, C Pascoe 32; I Withington 4-41, J Robinson 2-32). Stoke (20pts) bt Ashburton (5) by 102 runs.

Yelverton 214-8 (A Singh 58, D Cooper 35, B Gove 38, J Reyburn 38; R Fisher 3-21, T Legodi 3-43), Shaldon 215-7 (R Minnaar 65, A Dowsing 49, C Woolnough 32), Shaldon (19pts) bt Yelverton (7) by 3 wkts.

Dartington 235-4 J P Snyman 49, H Baxendale 33, J Colgate 91), Babbacombe 92 D D Durrant 31, J Colgate 5-16 H Baxendale 2-25). Dartington & Totnes (20pts) bt Babbacombe (4) by 143 runs.

D EAST

Clyst SG 254-4(S Read 74, D Kendall 61no, F Creer 54, A Pulman 2-42), Upottery 215 (M Joyce 47, J Larcombe 34; M Knight 3-31, D Kendall 2-31). Clyst (20pts) bt Upottery (7) by 39 runs.

Clyst Hydon 266-6 (G Trude 84no, A Newman 51no, S Thevaraj 49, Extras 46, R Randall 21, A Holmes 4-33), Honiton 188 (A Holmes 54, K Kelly 41, DHaysom 24, Extras 24, C Holmes 2-24, A Newman 2-28). Clyst Hydon (20pts) beat Honiton (7pts) by 78 runs.

Feniton 248 (A Pullin 62, extras 42; N Farley 4-4, A Chave 3-44), Kentisbeare 249-7 (S Reed 103, P Tatterton 40; A Pullin 4-34). Kentisbeare (20pts) bt Feniton (8) by 3 wkts.

Sampford Peverell & Tiverton 181 (R Broomhead 63, H Everett 41; O Clark 3-22, S Butler 2-20, J Marley 2-30), Budleigh Salterton II 112 (N Boult 43; P Rendall 5-17, J Kallaway 3-20). Sampford Peverell & Tiverton (19pts) bt Budleigh (6) by 69 runs.

Chardstock 206 (G Larcombe 43, R Pyman 46, T Warren 28, extras 33; H Blake 3-33, A Creasy 2-24, B Clement 2-32), Sandford II 208-5 (S Hawkins 52, A Baker 45, B Clement 34; G Larcombe 3-37). Sandford (20pts) bt Chardstock (7) by 5 wkts.

D DIVISION WEST

Harry Senior - ton for South DevonPaignton II 316-5 Smith 84 A Farkins 66 R Medlock 6), Plymouth CS 168 N Read 33, J Dent 40; R Medlock 3-8,A Selby 2-7, T Blundell 2-15). Paignton (20pts) by PSCR (6) by 148 runs.

Hatherleigh 228-8 (D Forrester 84, E Jones 32, T Strawbridge 26, J Weale 27; J Towl 2-43, R Bone 2-47), Whitchurch 92 (B Powell 39; C Presswell 5-19). Hatherleigh (20pts) bt Whitchurch (6) by 136 runs.

Ipplepen 328-8 (C King 163, A Maynard 33, K Bell 25, S Bowden 23), Plympton II 223 (G Hennessy 71, S Raven 40, A Harvey 6-33). Ipplepen (20pts) bt Plympton (8) by 105 runs.

South Devon 299-6 (H Senior 104, A Wright 87, A Bingley 46; P Chislett 3-68), Kenn 160 (E Bragg 36, P Chislett 26; J Kitto 4-56). South Devon (20pts) bt Kenn (7) by 139 runs.

Chelston & Kingskerswell 137 (L Grierson 26; T Williams 3-31, T Pengelly 3-21), Lewdown 138-4 (D Ball 86no, V Kulkarni 3-26). Lewdown (20pts) bt Chelston & Kingskerswell (5) by 6 wkts.