Full Tolchards DCL 2nd XI scores round-up

SECOND ELEVEN SCORES

Premier Division

Sidmouth 185 (D Lines 86, Anthony Dibble 50; J Taylor 7-29), Exeter 188-4 (S Morris 33, S Langford 85, T Richardson 38; D Homes 2-41). Exeter (20pts) bt Sidmouth (6) by 6 wkts.

Paignton 138 (A Hearne 25; D Piddock 3-17, B Griffiths 2-13, R Dart 2-17), Cornwood 142-9 (B Warren 29, D Boase 35, L Richardson 24; M Irvine-Dejong 4-40, C Slough 2-32, S Woodcock 2-33). Cornwood (18pts) bt Paignton (7) by 1 wkt.

Plympton 98 (R Barker 26; J Hughes 4-17, F Ali 2-25, C Varcoe 2-8), Plymouth 49 (A Sellick 4-10, J Caunter 4-10). Plympton (17pts) bt Plymouth (6) by 39 runs.

Bovey Tracey 186-8 (D Perry 62, D Whitlock 33; P Elliott 3-37, M Hodgson 2-36), Heathcoat 134 (M Parkes 34, M Hodgson 27; J Christophers 4-22; C Yabsley 3-25, D Perry 2-32). Bovey (19pts) bt Heathcoat (7) by 52 runs.

Exmouth 197 (M Douglas 75, J England 40, A Craib 29; S Wright 3-34, R Kelly 2-21), N Devon 132 (M Merrick 41, T Parsons 23; A Craib 4-21, M Douglas 2-18 and S Butler 2-21). Exmouth (19pts) bt North Devon (8) by 65 runs.

A Division

Alphington 206-6 (S Burrell 49, C Grabham 43no; G Spencer 4-42), Barton 117 (M Lipton 24, M Harford 20; P Walker 4-19). Alphington (20pts) bt Barton (5) by 73 runs on run rate.

Torquay 175 (O Pitts 50, M Beasant 38no, S Singh 25; A Jones 2-28, T Oxland 2-20), Budleigh Salterton 72 (J England 25; K Matthews 4-21, M Beasant 2-9, I Baker 2-24). Torquay (19pts) bt Budleigh (6) by 103 runs.

Plymstock 219 (B Gaylard 69, P Burleson 28, M Woodward 27, G Barnicott 23l V Gibson 25; G Southall-Brown 3-31, H Peters 3-33, D Jeacock 3-28), Ottery St Mary 201-7 (A Clements 101, R Jackson 21; G Barnicott 2-23, M Woodward 2-31). Plymstock (18pts) bt Ottery (10) by 18 runs.

Hatherleigh 172, Lewdown 160-8. Hatherleigh. Hatherleigh (18pts) bt Lewdown (9) by 12 runs.

Ipplepen 128-7 (T Cooper 47no, B Forsey 19; S shepherd 3-27), Sandford 109 (G Abdoll 27; J Heaver 4-19, B Forsey 2-10; S Harris 2-14). Ipplepen (18pts) bt Sandford (5) by 17 runs.

B Division  East

Upottery v Thorverton . No play rain. Upottery (6pts) Thorverton (6).

Bideford/Littleham/Westward Ho! 160 (O Hannam 25, R Hill 51, G Davies 22; C Dibble 3-6, G Munday 2-28), Sidmouth 3rds 161-8 (M Pidgeon 46, G Munday 54no; C Luxton 2-20, J Ford 2-36). Sidmouth (20pts) bt Bideford (8) by 2 wkts.

Seaton 107 (W Mudd 32; E Holmes 3-10, P Dartnoll 3-9), Braunton 112-1 (N Cross 86no). Braunton (20pts) bt Seaton (2) by 9 wkts.

Bradninch 120 (V Clark 26, Extras 23; R Dunn 4-12, B Bosomworth 2-9, N Choudhary 3-25), Exeter 3rds 121-8 (N Choudhary 35no, B Bosomworth 27, S Bhosale 24; P Chappell 4-15, W Birley 2-25). Exeter (19pts) bt Bradninch (7) by 2 wkts.

Shobrooke Park 243-3 (C Dare 113, N Branton 59), Chudleigh 137-8 (D Coles 85; M Goodman 3-20, D Manning 2-13). Shobrooke Park (19pts) bt Chudleigh (4) by 106 runs.

B Division West

Ashburton 92 (A Lacey 22; T Stephenson 5-26), Brixham 93-1 (B Allchin 44no, M Barron 40). Brixham (20pts) bt Ashburton (2) by 9 wkts.

Kingsbridge 154-8 (M Edmonds 489, S Inch 29, C Clark 28; C Vinson 2-33, E Sebastian 2-18), Yelverton 110 (S Parker 28. Kingsbridge (18pts) bt Yelverton  (6) by 44runs.

Tavistock 95 (W Scott-Munden 25, extras 26; C Smout-Cooper 4-26), Abbotskerswell 96-3 (J McMurray 50, K Beasant 21; W Scott-Munden 2-25). Abbotskerswell (19pts) bt Tavistock (3) by 7 wkts.

Ivybridge 87 (J Clough 23, M Templar 26; P Taylor 4-18, L Edmonds 2-24), Plymouth 91-3 (G Jones 28, J Haffenden 23no).  Plymouth (19pts) bt Ivybridge (3) by 7 wkts.

Dartington & Totnes 121 (S Colgate 39, J Orrell 28; E Grewal 4-19, B Beuamont 2-4, R Hewitt 2-27), Cornwood 123-3 (W Caufield 49, R Conn 32,N Bell 22). Cornwood (20pts) bt D&T (4) by 7 wkts

C Division  East

Axminster 200-5 (P Kiy 44, J Elsworth 25, S Dibling 46, H Felgate 23no, Extras 31; G Maltby 2-33 ), Uplyme & Lyme Regis 103 (D Norman 62no; H Felgate 2-13, D Goodhew 4-11, M Chenery 2-28). Axminster (20pts) bt Uplyme & LR (4) by 97 runs.

North Devon 3rds 84 (T Stanton 22; J Pond 2-9, T Pugsley 5-11, O Pugsley 3-9), Exmouth 3rds 85-3 (J Horler 26 no). Exmouth (20pts) bt North Devon (3) by 7 wkts.

Countess Wear 219-2 (D Rice 89no, C Aggett 84no), Kilmington204-4 (I Baker 78no, M Hustcroft 50, J Tattershall 24; R Ansell 2-41). Kilmington (16pts) bt Countess Wear (7) on run rate.

Honiton 133-8 (C Lapping 26no; F Harding 3-8, R Broomhead 2-28), Halberton & Sampford Peverell 134-8 (N Roud 40, B Chilcott 30; I Kelly 4-29). Halberton &SP (18pts) bt Honiton (7) by 2 wkts.

Kentisbeare 118 (C Gillett 33; R Batogodage 7-20, J Rhodes 2-16), Clyst Hydon Sports 122-5 (C Holmes 44; T Eldridge 2-17). Clyst Hydon (20pts) bt Kentisbeare (4) by 5 wkts.

C Division  West

Abbotskerswell 190-9 (P Mitchell 89), Stoke Gabriel 191-5. Stoke (19pts) bt Abbots (6) by 5 wkts.

South Devon 160 (A Wright 64, S Taylor 31no; C Woolnough 3-14, R Doyle 3-22), Shaldon Optimists 107 (B Humpfries 20, J Wilcox 22; J Hargreaves 6-20, S Taylor 2-16). South Devon (19pts) bt Shaldon (7) by 53 runs.

Plymouth CS & Roborough 85 (S Dent 21; K Coe 4-12, E Chudley 3-23), Clyst St George 88-3 (). Clyst St George (20pts) bt Plymouth CS & Roborough (3) by 7 wkts.

Chagford 185 (R Brijnath 42no,R Sampson 25, C Mount 38, R Sampson 28;N Saturley 5-12, O Clifford-Bourne 2-35, T Ingham-Hill 2-32), Bovey Tracey 3rds 187-6 (A Bishop 27, O Clifford-Bourne 81no; W Barclay 2-39, B Waddell 3-29). Bovey Tracey  (20pts) bt Chagford (7) by 4 wkts.

Plympton 3rds 50-3 (K Cooper 21) v Babbacombe. Rain stopped play Babbacombe (7pts) Plympton (7).

D Division  East

Topsham St James139-7 (N Argyle 35; A Ayyla 2-35), Barnstaple & Pilton 141-4 (A Fewins 38no, R Holme 31; G Devereux 2-26). Barnstaple (18pts) bt Topsham St James (5) by 6 wkts.

Exwick171-9 (M Priddle 28, B McRobbie 20; M Passmore 5-14), Kenn 99 (M Shanks 31, M Passmore 28; B McRobbie 4-32, M Priddle 3-29). Exwick (19pts) bt Kenn (6) by 72 runs.

Ottery St Mary 3rds 57 (A Witton 3-11, C Kidd 2-11), Whimple 60-0 (C Kidd 36no, R Brown 22no). Whimple (20pts) bt Ottery St Mary (1) by 10 wickets.

Feniton 225 (S Devine 73, N Anning 57, K Brandom 40), Thorverton 3rds 173 (J Thomas 78, A Birmingham 42; M Davies 2-29, N Anning 2-9). Feniton (20pts) bt Thorverton (9) by 52 runs.

Cullompton 132 (M Paiva 25, R McManus 24, J Richards 34no; Millie Squire 3-35, Anna Squire 2-26, O Squire 2-27), Filleigh 135-8 (O Squire 29, J Ley 19, S Prosser 17no; T Hardy 2-23, E Hobbs 2-23). Filleigh (19pts) bt Cullompton (7) by 2 wkts.

D Division  West

Torquay 3rds 144-7 (R Jack 53, A Carter 25; B Hodge 2-7, B Prout 2-51), Whitchurch 148-7 (B Hodge 30, C Marais 21, B Prout 21no, W Downham 26no; M Sedgeman 3-19, D Lear 3-38). Whitchurch (17pts) bt Torquay (6) by 3 wkts.

Yelverton 110, Shaldon 111-4. Shaldon (20pts) bt Yelverton (4) by 6 wkts.

Paignton 3rds 223-5 (S Parkin 73, T Farkins 34, T Medlock 88no; G Hart 2-25), Plymouth 4ths 124 (M Hancock 44, A Lawton 26; R Medlock 5-17, A Farkins 3-1 ). Paignton (20pts) bt Plymouth (5) by 99 runs.

Cornwood 4ths 161-6 (M Hills 28, C Knight 51no, A Goodwin 32no, J Condon 2-28), Ipplepen 3rds 75 (M Marker 4-17, D Tracey 4-23). Cornwood (19pts) bt Ipplepen (4) by 86 runs.

Chelston & Kingskerswell 4-0 v Dartington & Totnes. Rain stopped play. Chelston (6pts), Dartington & Totnes (6s).

E Division  West

Bridestowe 190-8 (L Jutson 61, I Justin 28; B Goble 2-32, S England 2-42), Bovey Tracey 191-6 (T Brooks 42 no, M Taylor 27no, T England 27; T Shaw 3-14, G Pritchard 2-34). Bovey (19pts) bt Bridestowe (7) by 4 wkts.

Hatherleigh 150-8 (D Greenwood 51, S Parsons 30; S Spry 3-35, G Wingove 2-35), Lewdown 92 (S Spry 49; D Greenwood 3-31, D Grimshaw 2-28). Hatherleigh (18pts) bt Lewdown (6) by 58 runs.

Chagford 214-6 (T Stonberry 51; A Lewis 3-9), Chelston &Kingskersewell 77. Chagford (20pts) bt Chelston (3) by 137 runs.