Second XI scores from all nine divisions of the 2nd XI competition

SECOND ELEVEN COMPETITON

Premier Division

Cornwood 268-8 (S Ahmed 57, B Griffiths 71, L Richardson 30; S Wright 3-66, M Murray 2-51), North Devon 143 (R Screech 27, M Merrick 53no; S Ahmed 4-12, M Tamsett 2-34, R Dart 2-14). Cornwood (20pts) bt North Devon (7) by 125 runs.

Sidmouth 150 (M Dalton 34no, D Homes 33; A Hearn 3-38, A Farkins 2-18), Paignton 77 (J Mann 16; J Griffiths 3-9, M Dalton 2-26). Sidmouth (18pts) bt Paignton (6) by 73 runs.

Plymouth 223-7 (J Martin 34, J Cummings 54, R Bennett 43, J Bryant 46; J Gregson 3-44), Heathcoat 152 (S Venn 61, C Gregson 20; R Bennett 2-9, F Ali 2-30, J Bryant 2-1). Plymouth (20pts) bt Heathcoat (6) by 71 runs.

Bovey Tracey 256-9 (D Witlock 76, W Christophers 44, D Green 79; S Butler 6-33), Exmouth 183 (J Kavanagh 40, N Bolt 29, R Schaufler 23; J Christophers 3-18, O Clifford-Bourne 2-33). Bovey (20pts) bt Exmouth (8) by 73 runs.

Exeter 292-5 (A Bosomworth 111no S Morris 79), Plympton 147 (R Barker 53; J Taylor 4-17, C Still 3-19, M Wilkinson 2-4). Exeter (20pts) bt Plympton (5) by 145 runs

A Division

Barton 167 (S Lewis 55, M Harford 38, K Lardner 30, T Jeacock 3-34, D Bradshaw-Smith 3-25, G Southall-Brown 2-32),, Ottery 127-9 (A Clements 32; K Lardner 3-24, G Spencer 2-19, S Lewis 2-17). Barton (18pts) bt Ottery (8) by 40 runs.

Hatherleigh 182 (I Cockwill 38, N Lehay 33, R Cherrington 27; J Marley 4-21, A Jones 4-23), Budleigh 185-4 (I Messom 48, A Jones 50; P Joseph 2-47), Budleigh (20pts) bt Hatherleigh (5) by 6 wkts.

Plymstock 212-9 (B Gaylard 39, M Parkinson 33, M Woodward 31; H Lewis 3-32, J Heaver 2-46), Ipplepen 137 (S Tapley 45, T Cooper 24no; G Barnicott 3-25, D Grant 3-19). Plymstock (20pts) bt Ipplepen (7) by 75 runs.

Alphington 30 (M Petherbridge 5-1, B Passenger 3-14, K Matthews 2-15), Torquay 31-0 (T Powell 19). Torquay (20pts) bt Alphington (0) by 10 wkts.

Lewdown 112 (B Horn 30; S Fryett 3-22), Sandford 113-1 (N Ashplant 30). Sandford (20pts) bt Lewdown (1) by 9 wkts.

B Division West

Dartington & Totnes 136 (G Colegate 43, J Orrell 29, J Burgess 30; P Taylor 2-13), B Mahendran 2-12), Plymouth 7-1. Match abandoned due to illness. Plymouth (20pts), Dartington & Totnes (2).

Yelverton 152-4 (C Cottrell 40, G Keen 55no), Abbotskerswell 156-4 (G Duncan 56no, T Lovell 26, K Beasant 23; S Hutchins 2-23). Abbotskerswell (17pts) bt Yelverton (5) by 6 wkts.

Cornwood v Tavistock. Tavistock unable to raise a side,. Cornwood (20pts), Tavistock (-10).

Brixham 186-7 (N Way 72no, J Ashworth 38, M Edwards 25no; C Clarke 3-35, M Edmonds 2-15), Kingsbridge 181-6 (S Edmunds 49, S Inch 35, C Clarke 21; T Dallow 12-19, T Blundell 3-23). Brixham (17pt) bt Kingsbridge (7) by 5 runs.

Ashburton 80 (J Coker 5-19, J Benson 3-27), Ivybridge 84-3 (C Greenhouse 24no). Ivybridge (20pts) bt Ashburton (3) by 7 wkts.

B Division East

Seaton 157 (J Bond 21; C Luxton 3-18, T Parkhouse 3-40), Bideford/Littleham/Westward Ho! 161-2 (A Webbe 72, O Hannam 56no). Bideford (20pts) bt Seaton (4) by 8 wkts.

Bradninch 141-9 (C Carthew 24, R Acton 34, D Foan 22no; T Seldon 2-16, C Dibble 3-9, G Munday 3-15), Sidmouth 3rds145-2 (D Watkins 55no, I Thomas 40, G Chaplin 25no; W Birley 1-30, P Chappell 1-34). Sidmouth (19pts) bt Bradninch (4) by 8 wkts.

Upottery 221-7 (G Kennard 50, J Kennard 97; A Jones 2-23, M Brown 2-49), Braunton 227-5 (P Dartnoll 57no, A Wood 53, D Brierley 58no; S Bath 2-16). Braunton (18pts) bt Upottery (7) by 6 runs.

Exeter 3rds 128 (J Hurrell 36, N Choudhary 22, T Hill 27; D Manning 2-45, P Turner 2-17, M Wheeler 2-25, P Bearman 2-17), Shobrooke Park130-3 (R Jones 44, N Branton 38, G Hoskins 26; T Hill 2-19). Shobrooke Park (20pts) bt Exeter (4) by 7 wkts.

Thorverton 271-3 (Farley 122, Choules 58), Chudleigh 176-7. Thorverton (18pts) bt Chudleigh (5) by 95 runs.

C Division East

North Devon 3rds 177-8 (J Rothery 35, B Heaman 37, E Mann 33; M Chenery 3-36), Axminster 83 (D Hurst 29; A Popham 5-20). North Devon (19pts) bt Axminster (6) by 94 runs.

Uplyme & Lyme Regis 154 (D Matthews 29, B Maltby 44, G Maltby 20; R Ansell 2-43, M Davey 4-34), Countess Wear 157-5 (M Davey 63no, S Page 25, C Aggett 20no; J Dunford 2-36). Countess Wear (20pts) bt Uplyme & Lyme Regis (5) by 5 wkts.

Clyst Hydon 77 (R Batagodage 37; L Davies 3-3, M Wright 3-10, J Pond 2-27), Exmouth 3rds 78-1 (J Page 32). Exmouth (20pts) bt Clyst Hydon (1) by 9 wkts.

Honiton 149 (K Conway 48, C Lapping 23; D Gay 6-36), Kilmington 143 (A Cully 64, J Tattershall 36; A Brinsford 2-19, R Hill 3-11, A Munt 2-36). Honiton (18pts) bt Kilmington (8) by 6 runs.

Kentisbeare 160 (S Budgett 42, J Farley 35; T Hutton 3-35), Halberton & Sampford Peverell 161-5 (K Fever 73no). Halberton (20pts) bt Kentisbeare (6) by 5 wkts.

C Division West

Abbotskerswell 3rds 244-9 (N Morgan 20, J Cartwright 21, K Rich 84, J Tomlinson 23, J Reilly 30; J Hargreaves 2-53, R Stephens 4-53), South Devon 141 (M Blackmore 32, R Stephens 29; P Lightowlers 2-31, J Stoyles 2-27). Abbotskerswell (20pts) bt South Devon (7) by 103 runs.

Bovey Tracey 3rds 166-8 (T Ingham-Hill 33, A Bishop 42; S Dwyer 2-11, J Attwood 2-28), Stoke Gabriel 136 (R Livsey 67; O Briddock 4-19, D Boteler 3-22, T Ingham-Hill 2-42). Bovey Tracey (19pts) bt Stoke Gabriel (7) by 30 runs.

Clyst St George 153 (S May 25, B Creer 20no, Extras 43; B Waddell 3-23), Chagford 154-1 (C Beauchamp 87, R Sampson 61no). Chagford (20pts) bt Clyst St George (3) by 9 wkts.

Plympton 3rds 212-5 (Jason Degg 62, M Bourbon 57, P Hamilton 40; A Yates 2-32, S Ford 2-36), Plymouth CS & Roborough 105 (S Dent 20; D Pitman 4-19, O Goulder 2-22). Plympton (20pts) bt Plymouth CS & Roborough (4) by 107 runs.

Shaldon Optimists 192-6 (B Humphries 20, D Swift 34, C Greenwood 33, W Greenwood 28no, C Woolnough 37no), Babbacombe 139 (J Brothwell 29, S Loran 26; J Wilcox 2-16, B Humphries 4-13, B Lusty 2-9). Shaldon Optimists (19pts) bt Babbacombe (6) by 53 runs.

D Division East

Feniton 258 (N Anning 88, P Avery 30, T Gurney 35; J Warren 2-49, M Ross 3-46, J Purchall 2-31, J Beatty 2-49), Topsham St James 212 (D Armstrong 114, J Warren 35, M Crawford 20; S Bright 2-9, N Anning 3-15, K Brandom 3-21). Feniton (20pts) bt Topsham SJ (10) by 46 runs.

Exwick 192 (T Dove 108, D O'Connell 40; H McNamara-Campbell 4-34, L Tierney 2-20), Ottery St Mary 3rds 170 (B Flicker 38, E Rudolph 27, E Granville 37no; M Priddle 3-39, R Richardson 2-10, T Dove 2-33, D Jenkins 2-51). Exwick (19pts) bt Ottery St Mary (9) by 22 runs.

Kenn v Thorverton 3rds. Thorverton unable to raise a side. Kenn (20pts) Thorverton (-10).

Whimple 227-8 (K Thompson 51, B Wright 36, O Wellesley 30no, C Lefebvre 28no; T Scrace 3-56, P Xavier 3-17 ), Cullompton 148 (R McManus 34, M Pavia 48; J Bardot 2-24, J Burden 2-40, L Witton 4-56, O Wellesley 2-7). Whimple (20pts) bt Cullompton (7) by 79 runs.

Barnstaple & Pilton 205 (O Squire 55, K Toe 41, D Meadowcroft 31, B Ward 30; A Ayyalasomahaju 2-54), Filleigh 211-6 (R Wilkins 44, D Orr 25, A Holland 25, C Holm 25; M Squore 2-15, O Squire 3-35). Filleigh (20pts) bt Barnstaple & Pilton (8) by 6 runs.

D Division West

Chelston & Kingskerswell 99 (N Butt 30, I Griffiths 26no; D Farnham 4-14), Yelverton Bohemians 3rds 103-6 (C Pearson 32no; D Karssens 2-20). Yelverton (19pts) bt Chelston & Kingskeswell (5) by 4 wkts.

Torquay 3rds 164-1 (R Jack 76no, T Francis 45no, P Carpenter 23), Ipplepen 3rds 142-8 (C Thomas 27, K Bell 53, L Borlase 38no). Torquay (18pts) bt Ipplepen (3) by 22 runs.

Paignton 3rds 297-4 (L Talbot 155no, T Farkins 67), Cornwood 4ths 267-5 (R Warner 26, B Fitzpatrick 44, N Parsons 136no; R Medlock 2-33). Paignton (17pts) bt Cornwood (7) by 30 runs.

Dartington & Totnes 3rds 178 (C Roud 37, A Carter 31, P Taylor 25, N Carter 22no; C Marais 4-17), Whitchurch Wayfarers 180-2 (A Alford 55no, C Marais 80no). Whitchurch (20pts) bt Dartington & Totnes (5) by 8 wkts.

Plymouth 4ths 103 (M Gray 43, Extras 24; G Starling 2-22, J Gallacher 4-24), Shaldon Optimists 3rds 107-2 (J Crocker 36no, J Gallacher 39no; M Gray 1-26, G Hart 1-13). Shaldon Optimists (20pts) bt Plymouth (3) by 8 wkts.

E Division West

Hatherleigh v Chelston & Kingskerswell. Chelston & Kingskerswell unable to raise a side. Hatherleigh (20pts), C&K (-10).

Bridestowe 301-6 (T Shaw 116, K Lee 116no; A Vernon 3-28), Lewdown 70 (G Pritchard 4-25, C Holliday 2-150, Bridestowe (20pts) bt Lewdown (4) by 231 runs.

Bovey Tracey 154 (P Scott 54, A Christophers 37), Chagford 128 (B Goble 5-18). Bovey (18pts) bt Chagford (8) by 26 runs.