Saturday's second eleven scores in the Tolchards DCL - fully complete

SECOND ELEVEN TABLES

PREMIER

Plympton 63 (R Barker 21; T Simmons 3-14, D Holmes 3-8, F Wardrop 3-14), Sidmouth 65-3 (M Hewer 19no, T Moore 19; H Abdullah 2-17). Sidmouth (20pts) bt Plympton (2) by 7 wkts.

Exeter 213-3 (T Richardson 122, A Bosomworth 26; S Langford 23), Bovey Tracey 114 (G Yabsley 28; P Hensor 5-11, S Glenn 2-33, A Mead 2-33), Exeter (20pts) bt Bovey (3) by 99 runs.

Cornwood 188-9 (R Dart 47, extras 32; J Gregson 3-22, P Elliot 2-26), Heathcoat 175 (W Thompson 51, J Stoneman 36; L Baker 3-15, M Tamsett 3-26). Cornwood (19pts) bt Heathcoat (8) by 13 runs.

North Devon 247-4 (T Parsons 71, R Ayre 97no, F Biederman 37), Plymouth 211-9 (J Martin 72, M Crichton 41no; D Hartley 2-36, T Cook 2-30). North Devon (19pts) bt Plymouth (7) by 36 runs.

Paignton 106 (M Pedley 21no, J Woodcock 20; M Douglas 3-24, M Collinge  2-18), Exmouth 90 (M Collinge 19; S woodcock 4-28, M Pedley 3-25). Paignton (17pts) bt Exmouth (7) by 16 runs.

A DIVISION

Lewdown 84 (D Butler 22no, extras 31; I Baker 4-13, A Nadar 4-9), Torquay 85-4 (T Western 29no). Torquay (20pts) bt Lewdown (4) by 6 wkts.

Alphington 202-9 (S Burrell 42, N Murrin 63, T Weeks 25; M Javeed 26; T Hinch 4-26, D Jeacock 2-24), Ottery 152 (J Henkus 36, A Clements 25,T Hinch 22; P Walker 4-48, K Ahmed 2-24, J Mills 2-41). Alphington (20pts) bt Ottery (7) by 50 runs.

Ipplepen 117 (G Penrice 27, J Wiley 26; H Conway 4-19, C Batten 2-33), Budleigh Salterton 118-2 (I Messom 50, S Booth 33, D Robinson 24no). Budleigh (20pts) bt Ipplepen (3) by 8 wkts.

Barton 270-6 (S Lewis 60, A Last 57, I Jarman 38; S Morris 3-66, J Matten 2-47), Sandford 154 (M Canning 29no, G Spencer 3-42, A Last 2-35, A Lipton 2-17). Barton (20pts) bt Sandford (6) b 116 runs.

Hatherleigh 110 (T Strawbridge 43; D Grant 6-16), Plymstock 111-7 (S Gomez 29; M Brock 3-28). Plymstock (18pts) bt Hatherleigh (5) by 3 wkts.

B DIVISION WEST

Cornwood 242-9 (A Chapman 31, B Beaumont 36, D Stone 40; A Harvey 2-34. T Hicks 3-61, R Lambert 2-36), Ashburton 100 (D Haddrell 20; C Horton 3-21, W Caulfield 4-25). Cornwood (20pts) bt Ashburton (6) by 142 runs.

Kingsbridge 154 (extras 43, C Clarke 24; P Taylor 3-37, L Edmonds 2-30), Plymouth 155-6 (extras 48, S Knapman 31no; S Rhymes 2-20). Plymouth (20pts) bt Kingsbridge (6) by 4 wkts,

Tavistock 23 (C Price 5-9, J Benson 3-0), Ivybridge 24-2. Ivybridge (19pts) bt Tavistock (1) by 8 wkts.

Dartington & Totnes 117 (J Gunnell 3-6), Abbotskerswell 118-6 (B Cowdry 30). Abbotskerswell (19pts) bt D&T (5) by 4 wkts.

Brixham 225-3 (A Carter 2-30), Yelverton 121 (G Keen 44). Brixham (20pts) bt Yelverton (4) by 104 runs.

B Division East

Chudleigh 180-7 (D Coles 51, T Haywood 30, M Heather 46, A Robinson 21 no; N Choudhary 2-41) , Exeter 3rds 184-7 (B Norris 41, B Bosomworth 25, S Bhosale 34no; M Heather 3-33). Exeter (18pts) bt Chudleigh (7) by 3 wkts.

Sidmouth 3rds 138 (G Munday 62, A Dibble 28; S Bath 3-20, G Kennard 2-2, D Kennard 2-43), Upottery 127 (S Kennard 24, G Kennard 23; A Dibble 3-24, B Robson 3-31, T Seldon 2-28). Sidmouth (18pts) bt Upottery (8) by 11 runs.

Bradninch 172-8 (P Nott 46, R Acton 43, A Dunlavey 25, W Birley 23; A Jones 3-24), Braunton 175-9 (E Holmes 56no, T Bird 24, P Dartnoll 24, C Tucker23; A Dunlavey 3-30, R Acton 2-30, P Chappell 2-31, W Birley 2-37). Braunton (18pts) bt Bradninch (8) by 1 wkt.

Shobrooke Park v Bideford. Not received. Know the score? Text it to 07767 622530

Seaton 185-6 (W Mudd 41, O Aplin 41no, D Turner 24; P Kienen 3-30), Thorverton 180 (S Tait 54, J Vanstone 26no, J Spry 26; E Driver 4-46, R Prior 2-23, O Aplin 2-34).Seaton (19pts) bt Thorverton (7) by 5 runs.

C Division East 

North Devon 3rds 163 (B Heaman 69, Extras 52; R Dennis 2-20, T Dennis 2-16, D Bunker 3-20), Kentisbeare 150-5 (C Gillett 37, S Lunn 24, H Lunn 41; E Mann 2-27). North Devon (16pts) bt Kentisbeare (8) by 13 runs.

Halberton & SOP 219-7 (K Fever 58, B Chilcott 44, A Salter 28; D Gay 3-38, R Gay 2-43), Kilmington 156 (M Huscroft 29, G Watts 26, M Beviss 23; F Harding 3-22, T Hatton 3-32-. Halberton & SP (20pts) bt Kilmington (6) by 63 runs.

Honiton 111 (P Beighton 54, Extras 22: D Goodhew 3-24, D Hurst 2-18, M Chenery 2-9), Axminster 110 (N Coombs 21, K Hurst 17no; A Brinsford 3-15, A Munt 2-17). Honiton (17pts) bt Axminster (7) by 1 run.

Exmouth 3rds 230-7 (J Page 59, I Morison 67, G House 36: C Aggett 2-35), Countess Wear 100 (C Downes 30; L Davies 3-17, T Pugsley 2-12, M Wright 2-16). Exmouth (20pts) bt Countess Wear (5) by 130 runs.

Clyst Hydon Sports 402-5 (S Holmes 153, J Rhodes 78, R Batagodage 60, F Eaglesome 33, L Rhodes 32; P Thomas 2-50), Uplyme & L Regis 110 (I Thomas 35no, Extras 35; J Rhodes 3-7, L Rhodes 3-34). Clyst Hydon (20pts) bt Uplyme & Lyme Regis (4) by 292 runs.

C Division West

Abbotskerswell 3rds189, Chagford 136. Abbotskerswell (19pts) bt Chagford (8) by 53 runs.

Clyst St George 341-4 (M Knight 23, I Edworthy 136no, S May 101, H Attwater 43no), Shaldon Optimists 284-7 (R Doyle 27, D Woolnough 79, J Wilcox 50, G Day 91no; S Floridies 4-37, M Knight 2-58). Clyst St George (18pts) bt Shaldon (7) by 57 runs.

Plymouthn CS&R 181-7, Stoke Gabriel 152. Civil (19pts) bt Stoke (6) by 19 runs.

Plympton 3rds 200-9 (P Hamilton 74, Jason Degg 68; O Bridock 2-26, O Steer 2-33, R Wyatt-Haines 2-28, J Woods 2-19), Bovey Tracey 3rds 107 (A Bishop 55no; Evie Pitman 3-22, J Campbell-Beattie 2-26). Plympton (20pts) bt Bovey Tracey (6) by 93 runs.

Babbacombe 126 (S Loram 21; J Tupman 4-36, J Hargreaves 5-24), South Devon 127-8 (I Shepherd 42). South Devon (19pts) bt Babbacombe (7) by 2 wkts.

D Division East

Kenn 148 (I Hutchings 40, S Green 33, G Bowles 4-32, B Nessling 2-6, P Xavier 2-6),Cullompton 149-2 (R McManus 69, P Xavier 39no). Cullompton (20pts) bt Kenn (4) by 8 wkts.

Ottery St Mary 3rds 238-9 (J Button 90, R Kitzinger 20, J Tierney 96; J Tucker 2-63, S Bright 2-1, K Brandom 2-2), Feniton 144 (S Bright 28; M Campbell 3-15, J Tierney 3-16). Ottery St Mary (20pts) bt Feniton (7) by 94 runs.

Thorverton 3rds v Barnstaple & Pilton. No play rain. Thorverton (6pts) Barnstaple & Pilton (6). 

Filleigh 127 (O Squire 43; J Burden 3-6, S Jefferson 2-21, M Brown 2-19), Whimple 133-3 (P Gillard 63, M Brown 57 no). Whimple (20pts) bt Filleigh (4) by 7 wkts.

Topsham St James 263-6 (J Hull 72no, N Argylle 46, M Davison 41, S Bowker 41; S Trelor 2-62), Exwick 86 (B McRobbie 30; A Davison 2-10, D Collins 2-1). Topsham St James (20pts) bt Exwick (5) by 177 runs.

D Division West

Dartington & Totnes 3rds 87 (G Havard 21; L Merchant 3-16, R Hewitt 4-24), Cornwood 4ths 88-1 (B Fitzpatrick 25no, N Parsons 52no; G Havard 1-13). Cornwood (20pts) bt Dartington & Totnes (2) by 9 wkts.

Plymouth 4ths 150 (M Hope 23, L Edmonds 29, A Shah 22; G Hutchins 2-24, J Stevenson 2-43, J Cooper 2-1), Yelverton Bohemians 3rds 74 (J Cooper 30no; D Burke 4-2, A Shah 2-23, A Lawton 2-6). Plymouth (18pts) bt Yelverton (6) by 76 runs.

Chelston & Kingskerswell 121-9 (G Webster 26, Extras 33; C McEwen 2-11, T Francis 3-7, D Lear 3-38), Torquay 122-6 (R Jack 58no, T Francis 36; N Butt 5-18). Torquay (19pts) bt Chelston & Kingskerswell (6) by 4 wkts.

Whitchurch Wayfairers 215 (M Credicott 28, P Mansfield 24, C Marais 43, B Powell 27; A Farkins 4-11, P Tippler 2-27), Paignton 3rds 217-3 (A Farkins 23, L Medlock 67, L Talbot 56no, T Farkins 38no; B Hodge 3-29). Paignton (20pts) bt Whitchurch (6) by 7 wkts.

Ipplepen 418-5 (), Shaldon Optimists 3rds 204-9 (). Ipplepen (19pts) bt Shaldon (7) by 214 runs. Not received. Know the score? Text it to 07767 622530

E DIVISION WEST

Hatherleigh 201 (A Jones 31, M Quick 26, S Hambley 33; G Roberts 3-25), Lewdown 53 (G Horn 19; Chloe Rose 3-6). Hatherleigh (20pts) bt Lewdown (6) by 148 runs.

Chelston & Kingskerswell 3rd XI 143 (J Lewis 43, Jones 34. H Retalick 3-21, J Davey 2-13, M Taylor 2-17, T Ingham-Hill 2-26), Bovey Tracey 144-2 (T Ingham-Hill 45, P Scott 38, T England 21 no). Bovey (20pts) bt Chelston & Kingskerswell (4) by 8 wkts.

Bridestowe 135 (T Mallet 33, A Holliday 36no; C Collins 4-21), Chagford 114 (C Collins 38; T Shaw 4-12, D. Jopling 2-29). Bridestowe (18pts) bt Chagford (7) by 21 runs.