Saturday scoreboards from the 1st XI competition in the Tolchards DCL

PREMIER DIVISION CARDS | UNOFFICIAL TABLES

A DIVISION

Sandford 151 (R Glass 44, S Hawkins 34, J Palmer 21; S Bowker 5-6, J Peters 2-20), Barton 152-6 (M Gilmour 55, M Lipton 25, T Porter 28; J Palmer 2-20, S Ashplant 2-37), Barton (20pts) bt Sandford (6) by 4 wkts.

Chudleigh 180-9 (M Heather 37, C Sinclair 91; I Pasha 5-20), Plympton 171 (C Bunney 50, D Ackford 28, A Walter 28, D Wrench 24; M Heather 5-22, W Heather 2-26), Chudleigh (18pts) bt Plympton (7) by 9 runs.

Hatherleigh 102 (M Thomas 22; C Suidgeest 6-50, A Buzza 3-18), Bradninch 106-1 (G Chappell 68no, D Hardy 36no). Bradninch (20pts) bt Hatherleigh (1) by 9 wkts.

Ipplepen 146 (J Lewis 46, M Penrice 34; S Fereday 3-38, A Procter 4-34), Budleigh Salterton 152-6 (M Junk 57, E Rice 34; E Keller 3-37, K Wakeham 2-15). Budleigh (20pts) bt Ipplepen (6) by 4 wkts.

Lewdown 238-5 (J Wessels 134, B Searle 23, M Witcher 42; R Shergold 2-17, C Kelmere 2-50), Paignton 234-7 (O Higgs 43, R Shergold 57, C Kelmere 47, R Ashworth 27; J Wessels 2-38, D Fogarty 2-46). Lewdown (17pts) bt Paignton (6) by 4 runs.

B DIVISION

Bideford 149 (T Brend 24; C Simpson 3-28, T Youngman 2-24, J Bevan 2-21, J Budricks 2-29), Shobrooke Park 152-2 (J Burdicks 89, J James 49). Shobrooke (20pts) bt Bideford (4) by 8 wkts.

Ivybridge 211-5 (J DeSilva 55, K Trent 44, A Kopparambil 32; D Milligan 2-25), Tavistock 190-6 (A Churchill 44, I Gray 45, R Milligan 22, D Manning 36; A Kopparambil3-29, J DeSilva 2-38). Ivybridge (18pts) bt Tavistock (7) by 21 runs.

South Devon 156 (D Knowles 20, R Beaumont 59, D Marais 37; O Reed 2-30, M Reed 2-32, A Thurgate 2-21, R Crabb 2-1), Ottery St Mary 161-4 (D Flower 24, B Rudolph 32, G Biggs 39no, A Thurgate 20; R Beaumont 2-30). Ottery (20pts) by South Devon (5) by 6 wkts.

Plymstock 198 (J Williams 78, J Horton 35, N Carter 21; M Mitchell 4-41, A Huxtable 3-40, M Cashmore 2-42), Braunton 95 (C Mitchell 21; B Bess 3-6, S Ali 2-2, I Whalley 2-26, N Carter 2-9). Plymstock (19pts) bt Braunton (6) by 103 runs.

Thorverton 194-8 (G Greed 83, W Denford 26, A Morrison 21; C Cook 4-48, W Gornall 2-41), Dartington & Totnes 166 (E Verrell 66, C Cook 20, A Hartridge 20; A Morrison 4-35, G Crouch 3-39, P Fielder 2-38). Thorverton (19pts) bt D&T (8) by 28 runs.

C DIVISION EAST

Kilmington 257-9 (T Gooding 96, B Garner 39; K Jerrett 3-55, C Nash 2-48), Filleigh 178 (J Marsh 39, S Prideaux 31; G Harding 4-44, C Seward 2-19). Kilmington (20pts) bt Filleigh (8) by 79 runs.

Seaton 174-5 (S Pritchard 68, M Bray 38no, J Bury 22no; B Saunders 2-38), Barnstaple & Pilton 163-8 (T Popham 75, J Moore 33; B Morgan 5-31). Seaton (18pts) bt B&P (6) by 11 runs.

Feniton 247-6 (C Selley 68, A Frankpitt 53; O Byles 2-40), Countess Wear 178 (K Dias 51, I Ballinger 35, G Darke 34no; M Kingdon 2-25, A Ramcharran 2-28). Feniton (20pts) bt Countess Wear (7) by 69 runs.

Axminster 194-7 (M Wakley 116no, B Fuzzard 33; A Pullin 2-6), Cullompton 126 (T Mupariwa 37, G Granfield 33; B Fuzzard 4-22, N Taylor 3-28). Axminster (19pts) bt Cullompton (6) by 68 runs.

Clyst Hydon 133 (C Lewis 30, D Haturusingha 28, S Thevaraj 27; M van den Berg 2-15, S Batey 2-7), Uplyme & Lyme Regis 134-5 (N Dinnison 32, M Brimicombe 30, R Thom 20). Uplyme (20pts) bt Clyst (5) by 5 wkts.

C DIVISION WEST

Abbotskerswell 270-6 (C Hill 82, A Birt 59, A Owen 33no; K Vos 2-32), Chagford 244 (J Fulner 64, K Vos 51, D Lammonby 32; M Beasant 5-37). Abbots (20pts) bt Chagford (8) by 26 runs.

Alphington 220-7 (M Porter 42, T Bath 62, P James 21, A Shepherd 27; B Passmore 3-41, D Calland 2-48), Babbacombe 207-6 (C Penner 27, M Inch 95no; P James 2-29, T Bath 2-51). Alphington (18pts) bt Babbacombe (8) by 13 runs.

Kingsbridge 245-9 (J Westlake 37, A Treeby 43, J Shepherd 38, J Rosewarne 62no; A Jopling 3-19, D Harris 3-27) Bridestowe 143 (P Hatton 66no, M Dennis 20). Kingsbridge (20pts) bt Bridestowe (7) by 102 runs.

Stoke Gabriel 193-8 (N Hicks 32, M Meech 29, G Smith 27), Plymouth CS 180 (J Tolley 3-24, S Ansley 3-38). Stoke Gabriel (19pts) bt Civil (8) by 13 runs.

Whitchurch 239 (BN Barriball 57, B Powell 53no; R Bennett 3-27), Chelston & Kingskerswell 144 (C Harrison 34, S Waters 27; B Barriball 4-30, R Bone 3-28, M Kerswell 3-18). Whitchurch (20pts) bt Chelston & KK (8) by 95 runs.

D DIVISION EAST

Clyst St George 158 (C Ferro 51, T Reed 33), Honiton 121 (O Cave 39, H Molins 4-3) Clyst SG (18pts) bt Honiton (8) by 37 runs.

Chardstock 244-8 (S Parish 39, R Hutchings 54, E Brown 63), Culmstock 130 (M Scheepers 60; S Reynolds 5-15). Chardstock (20pts) bt Culmstock (7) by 114 runs

Whimple 199-8, Halberton & Sampford Peverell 200-9 (J Chilcott 55, L Hooper 48) Halberton & Sampford Peverell (19pts) bt Whimple (8) by 1 wkt.

Tiverton 164 ( D Williams 40, N Farley 3-13,T Martin 3-42), Kentisbeare 170-2 (R Thomas 108no, S Chappell 48). Kentisbeare (20pts) bt Tiverton (5) by 8 wkts

Upottery 200-8 (J Mitchem 68no; H Boatright 2-16), Woodbury 134 (N Hulatt 23; P Wakefield 2-12). Upottey (20pts) bt Woodbury (7) by 66 runs.

D DIVISION WEST

Shaldon 187-7 (K Blackburn 356. K Haycock 35no, A Lockyer 47, R Bougourd 28; E Bragg 2-34, J Gosling 2-18), Kenn 154 (J Mason 56no; R Bougourd 3-15, M Couch 3-19). Shaldon (19pts) bt Kenn (7) by 33 runs.

Ashbuton 360-7 (M Causey 64, L White 123, A Harvey 54, R Lacey 30, A Cook 3-74), South Brent 66 (G Marshal 3-12, W Coon 5-17). Ashburton (20pts) bt South Brent (4) by 294 runs.

Exwick 158 (K Calderhead 61, R Grunsell 37, R Treleaven 4-27, E Kirby 3-9), Topsham St James 162-7 (R Treleaven 57no, A King 41, C Penn 31). Topsham SJ (20pts) bt Exwick (6) by 3 wkts.

Newton St Cyres 179-9 (L Daymond 33no, S Hoad 4-24), Buckland Monachorum 105 (P Edwards 31, J Withers 4-16). Newton SC (19pts) bt Buckland (6) by 74 runs.

Stokeinteignhead 119 (M Russell 33, C Parish 21; P Lojszczyk 4-250, Yelverton 115 (P Lojszczyk 45, R Grove 21; C Prestt 3-25, C Saunders 3-28, M Russell 3-18). Stokeinteignhead (17pts) bt Yelverton (7) by 4 runs.