Heathcoat take over at top of Premier + Sidmouth up to second + it's over for Hatherleigh + Riaz takes runs tally to 1,110 with 151 not out in last game

Bob Dawson - 61 for Exmouth in the win over Bradninch
Bob Dawson - 61 for Exmouth in the win over Bradninch

PREMIER DIVISION

Plymouth 274-8 (F Riaz 151no, H Kerton 29; C Jelley 3-39), Sandford 268-8 (N Bettis 58, F Iqbal 51, C Jelley 34, C Fitzroy 37, P Steer 31no; S Stein 4-49). Plymouth (19pts) bt Sandford (9) by 6 runs.

North Devon 216-6 (E Yeo 43, B Howe 44, J King 31, A Isherwood 26; M Hancock 2-26, W Murray 2-40), Sidmouth 217-5 (J Bess 64, D Lines 40, L Bess 36, H Gater 36no). Sidmouth (18pts) bt North Devon (7) by 5 wkts.

Hatherleigh 136 (R Davies 24, D Fogerty 35; T Codd 3-40, A Causey 3-17, H Whitlock 2-27), Bovey Tracey 138-2 (S Dalliston 42no, J Mailling 29, A Kopparambil 27, M Jalill 27no). Bovey Tracey (20pts) bt Hatherleigh (3) by 8 wkts.

Heathcoat 263-5 (R Mawdsley 92, L Lewis 30, J Thompson 68, J Dart 26; R Holman 2-46), Exeter 196 (T Richardson 42, J Bovey 45, T Holman 31; L Stephenson 3-30, J Drew 2-28). Heathcoat (20pts) bt Exeter (5) by 67 runs.

Exmouth 209-8 (R Dawson 61, R Baggs 43, D Lye 27no, A Buzza 24no; E Acton 3-44, C Sheen 2-37), Bradninch 182 (G Chappell 47, C Walker 27, K Burns 21; A Buza 3-20, B Rudolph 2-29). Exmouth (19pts) bt Bradninch (7) by 27 runs.

A DIVISION

Paignton 343-4 (H Ward 102, C Kelmere 149, K Renecke 50; Mark Heather 3-64), Chudleigh 113 (Matt Heather 36, G T Harrison-Roberts 37no; R Medlock 7-21, G Benton 2-11), Paignton (20pts) bt Chudleigh (4) by 230 runs

Torquay 219-8 (M Pugh 69, G Allen 28, J Richardson 22, M Beasant 23; J Degg 3-16), Plympton 220-7 (J H G Degg 78, J Wubbeling 20, B Privett 51no; S Baker 2-40, J Richardson 2-28). Plympton (19pts) bt Torquay (7) by 3 wkts.

Budleigh Salterton 185 (E Doble 35, L Murrin 20; R Small-Boyce 2-29, S Johnston 2-14, E Adams 2-34, N Tobias 2-32), Abbotskerswell 186-2 (S Johnston 128no, N Watkin 35). Abbotskerswell (20pts) bt Budleigh Salterton (4) by 8 wkts.

Bideford 177-9 (O Hannam 29, J Ford 42, F King 29; M Salman 3-24, E Staddon 2-34, A Goodliffe 2-48), Cornwood 107 (A Richards 28; P Heard 2-24, J Lathwell 2-20, J A W Ford 2-20, M Stewart 2-15). Bideford (18pts) bt Cornwood (6) by 70 runs.

Brixham 167-8 (G Northcott 31, M Barron 33; J Coker 3-19), Ivybridge 168-2 (A Huxtable 105no). Ivybridge (19pts) bt Brixham (4) by 8 wkts.

B DIVISION

Seaton 207-8 (J Seward 52, J Cann 36, R Prior 31, B Cann 26, B Morgan 22; T Mitch 2-21, B Gibson 2-27, I Whalley 2-31), Plymstock 76 (T Mitch 18; B Morgan 5-26, J Seward 3-14, R Prior 2-9). Seaton (20pts) bt Plymstock (5) by 131 runs.

Ipplepen 140 (A Harvey 31, J Lewis 22, T Durman 21; S Bowker 4-31, M Harford 2-18, J Martin 2-23), Barton 141-6 (S Edwards 45, M Crampton 33, M Lipton 29; K Wakeham 2-34). Barton (20pts) bt Ipplepen (6) by 4 wkts.

Filleigh 114 (J Saker 28; extras 34; C James 4-21, A Codling 2-25, B Trenaman 2-34), Shobrooke Park 117-3 (C James 61no, J James 20; M Prideaux 2-39). Shobrooke (20pts) bt Filleigh (3) by 7 wkts.

Thorverton 150-8 (N Barton 50; S Daymond 3-10, B Barriball 3-37), Tavistock 152-1 (I Gray 59no, B Barriball 45no, D Snyman 33).  Tavistock (19pts) bt Thorverton (3) by 9 wkts.

Babbacombe 197-9 (Y Viljoen 78, R Redding 27; J Parr 3-45,  K Vos 5-55), Cullompton 199-6 (J Parr 60no, B Parr 30, A Pullen 25; Y Viljoen 3-61, P Bates 2-24). Cullompton (19pts) bt Babbacombe (7) by 4 wkts.

C DIVISION EAST

Budleigh 127 (D Robinson 48; B Knowles 3-38, J Fowler 3-22, C Dibble 2-12), Sidmouth II 128-3 (B Knowles 42no, A C Griffiths 39no; J Leat 3-40). Sidmouth (20pts) bt Budleigh (4) by 7 wkts.

Kilmington 250 (B Reed 90, J Short 55, T Gooding 28; M Brown 3-34, B Silk 4-23), Whimple 145 (D Nightingale 32, B Silk 31, N Kidd 23, W Bardot 22; O Reed 3-17, M Pile 2-28, T Olive 2-9). Kilmington (20pts) bt Whimple (8) by 105 runs.

Feniton 206 (J Buckland 42, J Pyle 35, A Frankpitt 34; J Barnes 3-39, M Johnson 2-20), Braunton 129 P James 39no, C Mitchell 22; M Davies 5-22, J Pyle 3-13). Feniton (20pts) bt Braunton (8) by 77 runs.

Exeter II 349-4 (S Langford 162no, C Fanous 52, M Wilkinson 45, Extras 44; J Telford 25, R P Fern 21, S Thevaraj 2-57), Clyst Hydon 174 (S Thevaraj 42, Extras 38, S Devine 23, G Trude 20; M Wilkinson 3-10, L Unsworth 2-18). Exeter (20pts) bt Clyst Hydon (6) by 175 runs.

Alphington 248-5 (M Halse 88, L Phillips 60, D J van Vuureb 36; H Mutter 2-45), Ottery 148 (J Clements 28, W Harrison 22, O West 2, H Mutter 20; M Halse 4-26, T Collier 3-24). Alphington (20pts) bt Ottery (5) by 100 runs.

C DIVISION WEST

Bovey Tracey II  238-7 (G Yabsley 54, D Perry 52, T Andrew 48, D Green 33; D Durman 2-56, G Marshall 2-73), Ashburton 131 (M Causey 39, J Rush 24, L White 21; T Ingham-Hill 3-34, J Christophers 2-10, O Clifford-Bourne 2-15). Bovey (20pts) bt Asburton (6) by 107 runs.

Shaldon 110 (R Fisher 47, T Ballman 31; S Ewen 3-24, C Lavis 3-11), Bridestowe 114-2 (G Sizmur 39, B Horn 22no, J P Ewen 23). Bridestowe (20pts) bt Shaldon (3) by 8 wkts.

Cornwood 251-7 (G Spencer 66, D Piddock 41, C Gray 44no, R Joynt 24;  Adam Barclay 2-37), Chagford 97 (J Griffiths 48, R Whittingham 23; A Bees 4-19, C Harris 4-5). Cornwood (20pts) bt Chagford (5) by 154 runs.

Kingsbridge 226-4 (A Treeby 62, James Ford 56no), Plympton 159 (A Carr 40, B Philips 33, O Goulder 30; F Ford 4-34). Kingsbridge (20pts) bt Plympton (5) by 67 runs.

Dartington & Totnes 154-8 (M Sevior 38, C Cook 40; T Pengelly 4-44), Lewdown 90 (D Ball 30, J Williams 20; C Cook 6-22 inc hat-trick). Dartington & Totnes (18pts) bt Lewdown (6) by 64 runs.

D DIVISION EAST

Barnstaple & Pilton v Uplyme. Uplyme unable to raise a side. Barnstaple & Pilton (20pts), Uplyme (-10).

Exmouth 225-6 (J Horler 40, H Folland 94, L Davies 36; R Tasker 2-34, R Pulman 2-25), Upottery 144 (J Mitcham 34; S P Day 2-17, A Craib 4-19). Exmouth (20pts) bt Upottery (6) by 81 runs.

Chardstock 206-6 (S Allsopp 50, G Larcombe 77, T Warren 24; R P Ayre 2-47, T Cooke 2-43), North Devon 2nd XI 160 (R Clayton 36, J Tyson 23, G Gibbs 20, D Hartley 20; J Pyman 3-27, G Larcombe 2-23, T Warren 2-26). Chardstock (20pts) bt North Devon (7) by 46 runs.

Sandford 173 (R Glass 33; W Thompson 5-30, M Hodson 3-28), Heathcoat 137 (M Parkes 33, J Stoneman 23; R Glass 5-30, J Prescott 2-19). Sandford (19pts) bt Heathcoat (8) by 45 runs.

Clyst 267-5 (C Ferro 87, A Donovan 85no, D Kendall 46), Countess Wear 91 (J Bogue 30; B Creer 5-27). Clyst (20pts) bt Countess Wear (4) by 175 runs.

D DIVISION WEST

South Devon 236-5 (J B Allen 111, M C Andrews 31, J Tupman 26; A Farkins 2-40, J Woodcock 2-41), Paignton 121 (C McFarland 23, S Glanfield 18, J Hargreaves 4-53, J B Allen 3-22, A Hammett 2-36). South Devon (20pts) bt Paignton (5) by 115 runs.

Yelverton 234-8 (B Grove 47, G Brain 54, R Townsend 73, R Grove 25; J Thomas 4-28), Kenn 142 (B Chaloner 70, J Thomas 30; S Crompton 3-22, S Colmer 3-23, T Richards 2-29). Yelverton (20pts) bt Kenn (7) by 82 runs.

Plymouth CS&R 89 (J Harvey 16; J Kerridge 5-15, D J Burke 2-16), Plymouth 91-4 (G Martin 36, J Cummings 27). Plymouth (20pts) bt Plymouth CS&R (4) by 6 wkts.

Barton 2nd XI 125 (A Latham 48, T Porter 32; D Sambells 4-26, R Potts 3-35), Whitchurch 126-2 (B Powell 50, J Vernon 19). Whitchurch (20pts) bt Barton II (4) by 8 wkts.

Torquay II 75 (M Brewer 32; N Gwynne 4-22, J Tolley 3-27, K Lardner 2-14), Stoke Gabriel 76-0 (J Tolley 46no, N Gwynne 25no). Stoke (20pts) bt Torquay (1) by 10 wkts.