All change at top of Premier Division: Exeter new leaders + Heathcoat up to second + Sidmouth down to fourth

North Devon
North Devon's Josh King - his five-wicket haul sent Sidmouth skidding to defet

PREMIER

Bovey Tracey 174 (M Jalill 39, C Bradley 33, L Hammett 28; S Gillespie 3-26, R Fishleigh 2-25), Hatherleigh 176-4 (Z Zondo 86no, R Fishleigh 41). Hatherleigh (20pts) bt Bovey (5) by 6 wkts.

North Devon 319-5 (E Yeo 123, B Howe 72, J King 55no), Sidmouth 129 (H Gater 27, N Mansfield 24; J King 5-44). North Devon (20pts) bt Sidmouth (4) by 190 runs.

Sandford 210-9 (A Small 78, F Iqbal 34; F Riaz 3-27), Plymouth 211-1 (J Toms 66, J Burke 61no, F Riaz 42no). Plymouth (20pts) bt Sandford (4) by 9 wkts

Exmouth 305-6 (D Pyle 129, M Lenygon 45, D Lye 27; G Chappell 2-42), Bradninch 195 (T Maruma 42, G Chappell 60, K Burns 25; D Lye 4-38). Exmouth (20pts) bt Bradninch (6) by 110 runs.

Heathcoat 252 (J Thompson 83, J Dart 76, S Smith 35, R Mawdsley 24; T Lammonby 4-44), Exeter 245-7 (R Holman 50, H Sargent 41no, A Barrow 35, S Morris 29, J Bovey 27; J Menheneott 3-39, M Cloete 3-43). Heathcoat (19pts) bt Exeter (9) by 7 runs.

A DIVISION

Budleigh Salterton 191-7 (M Troman 65, J Murphy 38no; N Watkin 2-29, N Tobias 2-27), Abbotskerswell 184 (E Adams 54, N Tobias 24. J Westlake 23; C Mitchell 20; T Anning 3-32, A Jones 2-29, P Anning 2-25). Budleigh (18pts) bt Abbotskerswell (6) by 7 runs.

Chudleigh 89 (M Solway 20; D Wolf 4-87, G Benton 2-17, C Kelmere 4-6), Paignton 90-4 (K Renecke 47, D Wolf 20; R Clarke 2-22). Paignton (20pts) bt Chudleigh (3) by 6 wkts.

Torquay 326-5 (M Pugh 105, T Western 70, G Allen 66; M Draper 3-61), Plympton 144 (J Wubbbeling 52; J Richardson 5-47, M Pugh 2-25). Torquay (20pts) bt Plympton (4) by 182 runs

Bideford 104 (P Heard 24, A Hannam 21; M Tamsett 6-23, M Salman 2-6), Cornwood 108-1 (A Richards 50no, O Gannon 34). Cornwood (20pts) bt Bideford (2) by 9 wkts.

Ivybridge 107 (C Kunje 23; M Orchard 4-15, A Muzammil 3-15, T Blundell 2-22), Brixham 108-0 (A J Pugh 31no, G Northcott 38no, extras 390. Brixham (20pts) bt Ivybridge (2) by 9 wkts.

B DIVISION

Ipplepen 208-8 (J Lewis 107, M Penrice 21; M Crampton 3-25, S Bowker 2-34), Barton 209-4 (M Crampton 51, S Needham 62, A Hunt 37no, M Gilmour 22; T Durman 2-42). Barton (19pts) bt Ipplepen (7) by 6 wkts.

Shobrooke Park 209-9 (C James 48, C Ford 34, A Codling 31, J James 28; J Saker 4-45, J Hickman 2-28, R Bowden 2-37), Filleigh 210-5 ((J Saker 59, J Kalsi 49no, S Prideaux 43; T Youngman 3-32). Filleigh (19pts) bt Shobrooke (7) by 5 wkts.

Cullompton 264-9 (K Vos 24, J Blackmore 37, D Paul 75, extras 41; D Peall 2-46, P Bates 2-36, D Calland 2-53), Babbacombe 161 (S Lewis 42, A McVeigh 35no; J Parr 2-31, B Parr 2-29, T Scrace 2-22). Cullompton (20pts) bt Babbacombe (8) by 103 runs.

Thorverton 241-7 (A Pitt 77, D I F Baldock 60, extras 38; B Barriball 4-45), Tavistock 209 (S Draymond 53, J White 48; B Slaviero 3-31, N Barton 2-23, J Choules 2-33). Thorverton (20pts) bt Tavistock (8) by 32 runs.

Seaton 185 (O Pinnock 42, J Seward 42, C Aplin 38; R Cunningham 4-32, J Williams 2-15, J Nicholls 2-22, G Barnicott 2-24), Plymstock 178 (S Mansfield 39, M Blackmore 31; J Berry 4-29, B Morgan 2-16). Seaton (19pts) bt Plymstock (9) by 7 runs.

C DIVISION EAST

Sidmouth II 443-1 (I Thomas 212no, A Griffiths 101, R Powell 102no), Budleigh Salterton II 149 (T Oxland 97, D Holmes 4-38, M Hancock 3-34). Sidmouth (20pts) bt Budleigh (3) by 294 runs.

Whimple 188 (B Silk 49, M Brown 30, N Kidd 24, D Culshaw 22; T Gooding 4-36, O Read 2-28), Kilmington 189-9 (M Pile 44,T Gooding 35, B Garner 27; M Richards 3-27, N Maud 2-33). Kilmington (19pts) bt Whimple (8) by 1 wkt

Clyst Hydon 153 (S Devine 30, I Sutton 21, S Thevaraj 21; L Unsworth 3-2, M Wilkinson 2-15, C Hogan 2-24), Exeter 154-1 (S Langford 59no, B Abrahams 29, J Telford 27no). Exeter (20pts) bt Hydon (3) by 9 wkts.

Braunton 231-6 (J Baglow 69, M Taylor 52, M Smith 47no; J French 2-31, J Pyle 2-45), Feniton 222 (M Kingdon 47, A Frankpitt 41, J Pyle 35; C Mitchell 5-39, Taylor 2-40). Braunton (20pts) bt Feniton (8) by 9 runs. 

Alphignton 216 (M Halse 43, M Taylor 68, H Mutter 4-49), Ottery St Mary 212 (A Clements 52, J Clements T Bath 4-47). Alphngton (20pts) bt Ottery (10) by 4 runs.

C DIVISION WEST

Bovey Tracey II 217 (D Perry 50, G Pitman 32, C Stanley 23; A Sohail 4-41, M Churchill 3-33), Ashburton 183 (T Lacey 44, A Berry 60; O Clifford-Bourne 3-44, Perry 2-30, J Christophers 2-20). Bovey (20pts) bt Ashburton (9) by 34 runs.

Bridestowe 207-9 (G Sizmur 88, M Fogerty 2-28, R Drake 20; R Bougourd 3-31, C Woolnough 3-26), Shaldon 209-4 (T Ballman 69, K Blackburn 78, D Woolnough 23). Shaldon (19pts) bt Bridestowe (7) by 6 wkts.

Kingsbridge 322-5 (J Fletcher 117, A Treeby 69, F Ford 28, J Ford 28. J Caunter 2-27), Plympton II 118 (J Degg 38no, T Barter 31; B De Silva 5-8, N Peach 2-36). Kingsbridge (20pts) bt Plympton (4) by 204 runs.

Cornwood 354-6 (N Bell 36, J Richardson 125, L Richardson 45; J Griffiths 3-73, C Worth 2-61), Chagford 66 (J Griffiths 20; J Bailey 3-15, B Pickles 2-27). Cornwood (20pts) bt Chagford (4) by 288 runs.

Dartington & Totnes 219-6 (C Cook 73no, A Hartridge 49, A Blyth 22; N Smith 3-46, J Williams 2-43), Lewdown 191 (O Brown 54, T Pengelly 32, H Geering 33; J Howrihane 4-6, C Cook 2-32). Dartington & Totnes (20pts) bt Lewdown (7) by 28 runs.

D DIVISION EAST

Uplyme 80 (S Batey 38; J Lake 4-22, S M Moore 4-4), Barnstaple & Pilton 84-7 (R Norton 21no; J Whetlor 4-27, T Wellman 2-27). Barnstaple & Pilton (18pts) bt Uplyme (5) by 3 wkts.

Chardstock 262-7, North Devon 101. Chardstock (20pts) bt North Devon (5) by 161 runs

Heathcoat 252-6 (S Sobczak 82, M Hague 30no, J Onley-Gregson 29; G Lewis 2-49, S Saunders 2-59), Sandford 128 (T Williams 25, S Saunders 24; L Stephenson 3-14, F Stoneman 3-25, H Aligh 2-28, J Williams 2-19), Heathcoat (20pts) bt Sandford (6) by 124 runs.

Countess Wear 228 (J Heaver 36 no, O Chatterjee 4 3-20, D Kendall 3-39), Clyst SG 226 (D Kendall 51, F Creer 40; K Singh 4-27, P Singh 5-56). Countess Wear (20pts) bt Clyst SG (10) by 2 runs

Exmouth 242-4 (J Horler 73, L Greenway 62, G Greenway 46), Upottery 225 (R Tasker 66, J Mitcham 34, R Pullman 32; L Greenway 4-75, A Craib 3-23). Exmouth (20pts) bt Upottery (7) by 17 runs.

D DIVISION WEST

Plymouth CS&R 62 (J Dent 42no; D Burke 4-7, H Scott-Kirk 4-16), Plymouth 64-5 (R Bennett 23; A Yates 2-26), Plymouth (18pts) bt CS&R (3) by 5 wkts.

Stoke Gabriel 323-6 (N Gwynne 155no), Torquay 136. Stoke Gabriel (20pts) bt Torquay (6) by 187 runs.

Paignton 257-9 (M Smith 106, C McFalane 30, S Glanfield 20; J Allen 3-42, J Kitto 3-48, D Raheja 2-55), South Devon 117 (M Andrews 55; Rory 3-21, M Smith 2-14. T Ward 2-16, J Woodcock 3-4). Paignton (20pts) bt South Devon (6) by 140 runs.

Whitchurch 145 (M Potts 53, R Gibbs 26; A Last 4-37, B Lipton 3-39, G Spencer 3-7), Barton 146-9 (T Porter 51; D Sambells 3-42, R Cox 3-21). Barton (18pts) bt Whitchurch (7) by 1 wkt.

Yelverton 214-9 (G Beauchamp 73, J C Casey 27; J Thomas 3-40, O Thomas 2-26), Kenn 218-3 (B Chaloner 83, J Gosling 80no). Kenn (19pts) bt Yelverton (6) by 7 wkts.