Two ton assault leaves Bovey Tracey crushed by Premier leaders Sidmouth

The Mount Wise ground, home of Plymouth CC
The Mount Wise ground, home of Plymouth CC

PREMIER DIVISION

Sidmouth 369-4 (L Bess 119, A Mgijima 132, Z Bess 54, J Bess 35), Bovey Tracey 167 (S Dalliston 81, A Kopparambil 51; C Miles 3-37). Sidmouth (20pts) bt Bovey Tracey (5) by 202 runs.

Bradninch 95 (K Burns 31, T Maruma 21; P Mecready 4-15, T Lammnby 3-12), Exeter 100-4 (T Lammonby 31no, J Bovey 28; G Chappell 3-37). Exeter (20pts) bt Bradninch (3) by 6 wkts.

North Devon 100 (E Yeo 30; C Cabburn 4-17, M Cloete 3-41), Heathcoat 102-2 (J Thompson 51, R Mawdsley 31no). Heathcoat (20pts) bt North Devon (3) by 8 wkts.

Hatherleigh 176-9 (Z Zondo 47, G Tidball 30; A Talbott 4-26, M Petherbridge 2-25), Plymouth 185-4 (J Toms 43, F Riaz 92, J Varcoe 26; M Lake 2-23). Plymouth (19pts) bt Hatherleigh (5) by 6 wkts. Revised target 180 in 44 overs.

Exmouth 255-9(S Allen 42, D Pyle 45, P Turnbull 30, B Rudolph 25, B Dawson 25; R Glass 3-47, F Iqbal 2-35), Sandford 250 (N Bettis 92, R Glass 39, M Theedom 32; O Dawe 3-42). Exmouth (20pts) bt Sandford (9) by 5 runs

A DIVISION

Chudleigh 184-9 (M Heather 25, E Foreman 53; S Raven 2-15, T George 3-34), Plympton 173 (D Ackford 60, D Wrench 40; R Clarke 4-35, M Russell 2-18). Chudleigh (18pts) bt Plympton (7) by 11 runs.

Torquay 250-4 (J Hunt 46, G Allen 59, M Pugh 50, T Drake 35no, F Kasner 27no), Budleigh 184 (M Troman 40, J England 25; H Passenger 3-25, F Kasner 2-27). Torquay (20pts) bt Budleigh (5) by 66 runs.

Bideford 123 (J Ford 32, extras 34; N Watkin 5-15, E Adams 3-6), Abbotskerswell 124-3 (J Westlake 55, N Watkin 24no; C Atkinson 2-26). Abbotskerswell (20pts) bt Bideford (3) by 7 wkts.

Cornwood 203 (A Richardsa 69, C Harris 32, M Butterworth 23; H Solomon 3-30, J Bullock 2-32), Ivybridge 76 (H Johnson 22no; M Skeemer 4-26, E Staddon 3-11, A Goodliffe 2-19), Cornwood (19pts) bt Ivybridge (6) by 117 runs

Paignton 252-7 (D Wolf 69, K Renecke 44; D Bullock 3-30), Brixham 119 (A Muzammil 41; D Wolf 5-22, C Kelmere 3-26). Paignton (20pts) bt Brixham (5) by 133 runs.

B DIVISION

Barton 167 (W Grainger 47, S Needham 25, M Crampton 20; B Morgan 4-19, J Seward 2-33, K Sutton 2-27), Seaton 168-6 (M Hewer 45, J Seward 25, J Cann 27, B Morgan 26no, G Spencer 2-32). Seaton (20pts) bt Barton (7) by 4 wkts.

Ipplepen 218-9 (A Harvey 37, A Peters 22, G Penrice 21, extras 47; A Codling 4-57, D Robbins 3-49), Shobrooke Park 192 (D Robbins 75, J Goodman 26, A Codling 25; T Durman 4-55, S Bowden 2-21). Ipplepen (20pts) bt Shobrooke (8) by 26 runs.

Thorverton 148 (W Denford 33, B Slaverio 40; R Cunningham 2-14, T Mitch 2-18), Plymstock 149-7 (T Richards 28, J Nicholls 20. S Mansfied 44; J Choules 4-20, A Pitt 2-24). Plymstock (19pts) bt Thorverton (6) by 3 wkts.

Babbacombe 125 (C Barriball 4-23, J J McGahey 2-23), Tavistock 129-3 (I Gray 57no, M Witcher 28, D Snyman 28no). Tavistock (20pts) bt Babbacombe (4) by 7 wkts. 

Filleigh225-9 (J Kalsi 54., J Brazier 39, J Morris 23no, extras 50, K Vos 2-41, A Pullin 3-23, Cullompton 159 (D Paull 24, Pulling 51, J Dienes 20; J Campbell 3-22, J Hickman 3-43). Filleigh (20pts) bt Cullompton (7) by

C DIVISION EAST

Clyst Hydon 99  (Extras 31, S Devine 23; M Halse 4-21, D Van Vuuren 2-20), Alphington 100-1 (L Phillips 40, M Taylor 30no). Alphington (20pts) bt Clyst Hydon (2) by 9wkts.

Budleigh Salterton 171-6 (N Murrin 49, D Robinson 57; J Barnes 2-36, D Brierley 2-45), Braunton 165-5 (J D Baglow 47, M Taylor 40no, J Whittaker 32, K Amadzal 3-43). Braunton (18pts) bt Budleigh (6) by 5 wkts. Revised target 163

Exeter 212-7 (T Richardson 118no; T Gooding 2-46, T Olive 2-22, J Short 2-37), Kilmington 216-6 (M Rockett 56, T Gooding 55, M Pile 54no; J Telford 3-44, H Conway 2-58). Kilmington (18pts) bt Exeter (8) by 4 wkts.

Whimple 115 (C Kidd 49; J Pyle 3-23, M Davies 3-20), Feniton 116-4 (M Kingdon 40no, G Tucker 26; M Brown 2-17). Feniton (20pts) bt Whimple (4) by 6 wkts.

Sidmouth 151 N Mansfield 27, T Wainwright 26; J Clements 2-16, H Mutter 2-19, O West 2-22), Ottery 137 (O West 31, H Mutter 46; T Simmons 3-28, E Hurley 3-26) Sidmouth (18pts) bt Ottery (8) by 14 runs.

C DIVISION WEST

Bovey Tracey 250 (C Stanley 92, D Green 34, R Stanley 46, G Yabsley 27, O Clifford-Bourne 29; C Woolnough 3-40, R Bougourd 2-29), Shaldon 233 (A Lockyer 46, R Fisher 43, M Couch 25, T Legodi 21; C Stanley 2-42, D Green 2-46, O Cliford-Bourne 2-48).  Bovey (20pts) bt Shaldon (10) by 17 runs.

Plympton 197-9 (J Degg 40, J Caunter 45, G Marshall 2-37, C Yeo 2-25, L White 2-45), Ashburton 201-5 (A Berry 76, M Causey 54no, J Degg 2-24). Ashburton (19pts) bt Plympton (6) by 5 wkts.

Chagford 166 (J Baker 65, R Whittingham 30, C Worth 25; T Boother 3-41, S Ewen 3-18), Bridestowe 168-2 (G Sizmur 90no, J Hatton 47no). Bridestowe (20pts) bt Chagford (5) by 8 wkts.

Dartington & Totnes 102 (J Howrihane 23, A Hartridge 23; S Rymes 3-29, B DaSilva 3-27, C Appa 2-13), Kingsbridge 104-2 (J Fletcher 51no). Kingsbridge (20pts) bt D&T (3) by 8 wkts.

Cornwood 175 (B Collins 33, J Richardson 73; B Searle 5-28), Lewdown 112 (J Brady 48; J Bailey 3-16, A Bees 4-28). Cornwood (19pts) bt Lewdown (7) by 63 runs.

D DIVISION EAST

Uplyme 142 (S Batey 31, L Thomas 29, B Maltby 27; G Larcombe 4-24, A Watson 3-23), Chardstock 146-5 (S Allsopp 32, E Brown 31; T Wellman 3-44). Chardtstock (20pts) bt Uplme (5) by 5 wkts.

North Devon 223-4 (B Howe 107, R P Ayre 32, J Rothery 32, J Tyson 31), Heathcoat 210 (M Hague 31, T Lochead 25. H Frankpitt 22, L Dixon 21; M Dart 3-47, D Hartley 3-24). North Devon (20pts) bt Heathcoat (7) by 13 runs.

Exmouth 306-7 (L Greenaway 88, C French 73, J Horler 39, L Davies 34no; F Filor 2-41, S Saunders 2-92), Sandford 106 (F Filor 45; S Day 5-17, C French 2-25, A Craib 2-27). Exmouth (20pts) bt Sandford (5) by 200 runs.

Barnstaple & Pilton 158-9 (H McEndoo 45, L Cole 28; K Dias 2-16, K Singh 2-29), Countess Wear 136 (B Jones 52, D Jarvis 45; J Moore 4-30, G McEndoo 3-16, J Lake 2-21). Barnstaple & Pilton (18pts) bt Countess Wear (7) by 22 runs.

Clyst SG 218-7 (C Ferro 40, F Creer 30, D Kendall 34, S Read 46no; R Tasker 4-52), Upottery 176 (M Button-Stephens 55, R Pulman 22; B Creer 4-25). Clyst (20pts) bt Upottery (7) by 42 runs.

D DIVISION WEST

Paignton 172 (L Medlock 41, M Smith 27 O Thomas 4-35, J Thomas 2-19), Kenn 173-8 (E Bragg 102no; T Ward 2-5, T Medlock 3-31). Kenn (20pts) bt Paignton (8) by 2 wkts.

Yelverton 266 (D Cooper 37, R Townsend 62, L Julian 31, G Richards 20, extras 69; I Baker 4-29, B Allen 3-51), Torquay 122 (N Leighton 37no; H Robertson 3-30, T Lock 3-20). Yelverton (20pts) bt Torquay (8) by 144 runs.

Stoke Gabriel 279-7 (N Gwynne 25, A Kingdon 55, G Smith 45, A Nicolopolous 46, A Patel 24), Whitchurch 152 (J Meadows 26, M Gibbs 43, D Poole 26; A Ball 3-40, G Yates 2-16, N Gwynne 2-26). Stoke (20pts) bt Whitchurch (6) by 127 runs.

Plymouth 181-7 (O Parsons 57no, D Burke 25; J Hargreaves 3-26, J Kitto 2-28), South Devon 107 (D Raheja 38; D Farnham 6-26, R West 2-23). Plymouth (19pts) bt South Devon (5) by 74 runs.

Plymouth CS&R 108 (S Dent 24; S Bellamy 4-41, A Last 2-23), Barton II 111-1 (A Hunt 30, S Bellamy 50no), Barton (20pts) bt Plymouth CS&R (2) by 9 wkts.