Bess brothers slam hundreds as Sidmouth chase 330 to win against Bradninch

Josh Bess - 120 against Bradninch. Brother Zak made 137 not out
Josh Bess - 120 against Bradninch. Brother Zak made 137 not out

PREMIER DIVISION

Bovey Tracey 211-8 (J Mailling 45, L Jongwe 61, P Bradley 32; M Pugh 2-31), Torquay 945 (J McMurray 22, Y Yau 21, C Gertze 20; T Codd 3-3, L Jongwe 3-41). Bovey Tracey (20pts) bt Torquay (5) by 117 runs.

Plymouth 253 (F Riazz 159, J Toms 39, T Lammonby 3-53, J Bovey 2-52), Exeter 205 (T Lammonby 68, B Green 35, S Morris 20; S Stein 3-18, F Riaz 3-45). Plymouth (20pts) bt Exeter (9) by 48 runs.

Heathcoat 295-8 (J Dart 109, S Smith 49, J G Thompson 49), North Devon 203 (R Clayton 51, E Yeo 91,C Hotham 24; T Sturgess 4-34, M Hodson 3-40). Heathcoat (20pts) bt North Devon (8) by 92 runs

Bradninch 328-7 (M Foster 177, C Walker 56), Sidmouth 329-4 (J Bess 120, Z Bess 137no, L Bess 43). Sidmouth (18pts) bt Bradninch (7) by 6 wkts

Exmouth 243-6 (R I Dawson 104, F Marks 29, C French 41, D Lye 31’ G Benton 2-36), Paignton 173 (R Ashworth 58, G Benton 51; G Greenway 4-47, D Pyle 2-16, D Lye 2-19). Exmouth (19pts) bt Paignton (6) by 70 runs,

A DIVISION

Ivybridge 216-7 (A Kopparambil 54, J Zimmerman 34, A Huxtable 40, H Solomon 32; J Lee 2-33, J Caunter 2-36), Plympton 149 (C Bunney 30, A Carr 29, J Caunter 24, E Hamilton 20; J Bullock 3-24, P Abraham 4-20), Ivybridge (19pts) bt Plympton (5) by 67 runs.

Chudleigh 255-6 (G Stone 147, E Foreman 24, R Clarke 20, M Solway 21; J Nicholls 2-41, C Martin 2-48), Plymstock 150 (J Horton 40; C Heath 4-39, M Russell 3-19). Chudleigh (20pts) bt Plymstock (6) by 105 runs.

Brixham 170 (A Pugh 47no, T Robinson 45, G Northcott 44; R Goldsby-West 6-21, N Smith 2-17), Lewdown 133 (L Horn 41, O Brown 19; J Oakes 3-33, M Orchard 2-38). Brixham (18pts) bt Lewdown (7) by 37 runs.

Hatherleigh 239-9 (M Thomas 61, C Nielson 87, R Cockwill 41; A Goodliffe 4-51, M Tamsett 3-39), Cornwood 221-6 (M Skeemer 53, M Salman 48, S Lambert 31, A Goodliffe 22no). Cornwood (19pts) bt Hatherleigh (7) by 4 wkts chasing revised target of 219.

Sandford 293-4 (P Rowe 91no, R J Foan 54; M C Theedom 46, N C Bettis 41; L Jefferson 3-77), Budleigh 231 (L Murrin 58, B Phillips 56; M Junk 49; J Palmer 3-50, R Foan 2-23, P Steer 2-26). Sandford (20pts) bt Budleigh (6) by 62 runs.

B DIVISION

Bideford 246-7 (J Bartolo 85, P Heard 41, J Ford 39; J Berry 3-53 J Seward 2-29), Seaton 183-9 (M Hewer 39, J Cann 78, B Morgan 21; M Stewart 5-28, P Heard 2-23). Bideford (19pts) bt Seaton (7) by 63 runs.

Ipplepen 237-8 (M Green 53, M Penrice 48, S Wakeham 35, J Abbott 33; D Jeacock 2-21, Crabb 2-38), Ottery 170-8 (A Clements 68, D Jeacock 36). Ipplepen (19pts) bt Ottery (8) by 67 runs.

Abbotskerswell 241 (J Fulner 57, C Adams 57, Harmer 32; J Hickman 3-38, J Campbell 4-41), Filleigh 201 (J Saker 57, R Bowden 30. J Kalsi 29; T Keily 3-46, C Adams 3-49, N Tobias 2-20). Abbotskerswell (20pts) bt Filleigh (10) by 40 runs.

Tavistock 221-9 (C Barraball 66, S Cleeve 49, J White 48no; B Coe 3-32, J Crouch 2-39, N Barton 2-39), Thorverton 224-6, (P Fielder 60, J Grady 56no, A Hills 38; D Aucamp, 2-31). Thorverton (19pts) bt Tavistock (8) by 4 wkts.

Shobrooke Park 339-5 (D Robbins 134, C James 94, A Codling 27, D Maytum 26; A Parker 2-57. S Bowker 2-66), Barton 280 (S Needham 36, C Moses 23, A parker 52, J Martin 37, M Gilmour 40, I Jarman 24;  D Robbins 2-33, C Simpson 2-56). Shobrooke (20pts) bt Barton (7) by 53 runs. Revised target 333 to win.

C DIVISION WEST

Kingsbridge 183 (Extras 39, W Dorey 36; D Lammonby 2-15, P Griffiths 2-24), Chagford 172-8 (J P van Rensburg 39, D Lammonby 28no; B deSilva 3-23, J Robinson 2-6). Chagford (20pts) bt Kingsbridge (8) by 2 wkts chasing revised target of 172.

Stoke Gabriel 299-8 (D Pandolfo 126, I Withington 49, S Ansley 26; R Aitchison 6-38), Shaldon 237-9 (S Arkell 59, C Woolnough 56, A Espley 25; I Withington 4-43). Stoke (19pts) bt Shaldon (9) by 52 runs.

Dartington & Totnes 193-9 (E Miller 57, M Hickey 40, extras 44; D Durman 5-22, W Coon 3-35), Ashburton 156 (A Berry 52no, L White 39, extras 32; M Hickey 3-19, B Loots 3-23, H Baxendale 3-31). Dartington (19pts) bt Ashburton (7) by 37 runs.

South Devon 96-2 (D Raheja 35, A Wright 26, J Allen 25; C Lavis 2-26) v Bridestowe. Rain stopped play. South Devon (8pts), Bridestowe (7).

Babbacombe 268-4(J Hand 109, S Broad, 40no, M Inch 31, A Kingdon 23, J Dent 2-55), Plymouth CS&R 92 (extras 31, T Goodwin 6-21, S Powell 2-24). Babbacombe (20pts) bt Plymouth CS&R (4) by 176 runs.

C DIVISION EAST

Uplyme & Lyme Regis 269-8 (M Batey 75, S Batey 53, J Whittington 32; P Singh 2-61), Countess Wear 195 (K Dias 69, G Darke 28; R Davies 3-28, L Gorfine 3-43, S Batey 2-36), Uplyme (20pts) bt Countess Wear (8) by 74 runs.

Cullompton 242 (D Paull 43, J Blackmore 26, J Parr 93, extras 31; J Grzyb 3-68, T Bath 2-72, J Matthew 5-32), Alphington 246-4 (L Phillips 108, M Porter 59no, T Bath 57; J Blackmore 2-38). Alphington (20pts) bt Cullompton (7) by 6 wkts.

Braunton 169 (J Barnes 35, D Brierley 34; S Harris 2-20, N Maud 3-23, M Richards 2-42, S Wallace 2-9), Whimple 173-4 (L Lorenzen 50no, B Silk 34, K Thompson 26, D McConachie 25; M Cashmore 2-45, D Brierley 2-39). Whimple (20pts) bt Braunton (6) by 6 wkts.

Clyst St George 251-7 (S Cooper 75, S Read 69, C Ferro 47), Kilmington 253-3 (J Short 89, A Rockett 81). Kilmington (18pts) bt Clyst SG (6) by 7 wkts.

Feniton 273ao (Extras 67, C May 57, M Kingdon 46, B Allen 42; R Batagodage 3-24, J Billington 2-28, K.Sercombe 2-46), Clyst Hydon 247-6 (I Sutton 100, M Ashplant 32, R Batagodage 29, Extras 26, S Thevaraj 23, J French 2-27). Feniton (18pts) bt Clyst Hydon (10) by 26 runs.

D DIVISION EAST

Woodbury & NSC 122-9 (M Beer 26, extras 23; L Cole 3-14, J Moore 2-12), Barnstaple 123-4 (J Moore 45, G McEndoo 18). Barnstaple & Pilton (19pts) bt Woodbury (5) by 6 wkts.

Tiverton 30 (B Stone 19, M Pyle 5-25 (inc hat-trick), D Hayball 4-5), Axminster 31-0 (M Pyle 20no). Axminster (20pts) bt Tiverton (0) by 10 wkts.

Kentisbeare 228 (S Chappell 41, J Farley 41; A Ostler 3-38), Honiton 229-7 (D Haysom 71, P Mattravers 40; T Martin 4-34). Honiton (20pts) bt Kentisbeare (8) by 3 wkts.

Halberton & Sampford Peverell 225 (J Mayes 52, J Chilcott 44), Topsham St James 226-6 (M Phillips 99, D Armstrong 68). Topsham (19pts) bt Halberton (8) by 4 wkts.

Upottery 223-6 (J Mitcham 63, R Tasker 53) Chardstock 125 (E Brown 33; J Mitcham 3-17, P Wakefield 3-15, R Pullman 3-23). Upottery (20pts) bt Chardstock (6) by 98 runs.

D DIVISION WEST

Chelston & Kingskerswell 342-2 (E Gregersen 218 no, N Guest 55, G Brenton 43 no), St Marychurch Old Boys 93 (W Layton 3-27) Chelston (20pts) bt St Marychurch (3) by 249 runs

Exwick 166 (E Bragg 4-11), Kenn 167-6 (M Swannell 52, J Thomas 37). Kenn (20pts) beat Exwick (7) by 4 wkts.

Yelverton 291-6 (D Cooper 62, G Brain 38, B Groves 38), Whitchurch 100-1 (B Powell 60). Rain, Yelverton (11pts), Whichurch (11pts).