All the scores from yesterday's programme in the Tolchards Devon League 1st XI competition

Mitch Pugh on his way to 95 for Torquay against Bradninch
Mitch Pugh on his way to 95 for Torquay against Bradninch

PREMIER DIVISION

Bovey Tracey 278-6 (J Mailling 126. M Golding 30, L Jongwe 30, L Hammett 37; R Holman 2-44), Exeter 239-9 (D Bess 52, A Barrow 28, S Morris 25). Bovey Tracey (19pts) bt Exeter (7) by 39 runs.

North Devon 298-8 (T Ansell 127, S James 39, E Yeo 49, J Kelly 24; B Rudolph 3-38, D Pyle 2-34), Exmouth 245 (S Allen 64, C French 39, D Le 31, F Marks 23; J Popham 3-54, A Huxtable 3-42). North Devon (20pts) bt Exmouth (8) by 53 runs.

Sidmouth 140 (M Cooke 23, Z Bess 22, D Powell 20; D Wolf 2-12, G Yates 2-15, T Coetzee 2-23, R Shergold 2-31), Paignton 143-5 (T Coetzee 42, R Ashworth 51, N Wright 20; J Bess 4-45). Paignton (19pts) bt Sidmouth (4) by 5 wkts

Torquay 259-9 (M Pugh 95, J Yau 38, J Thompson 51, G Chappell 2-38), Bradninch 187 (G Chappell 79; C Gertze 3-51, D Wightman 3-27). Torquay (20pts) bt Bradninch (7) by 72 runs

Heathcoat 132 (J Thompson 45, P Randerson 20; B Stein 3-22, D Burke 3-24, F Riaz 3-34), Plymouth 133-5 (J Toms 21, J Varcoe 23, H Kerton 27no; J Drew 2-18). Plymouth (19pts) bt Heathcoat (4) by 5 wkts.

A DIVISION

Ivybridge 118 (J deSilva 22, extras 22; M Lake 5-18), Hatherleigh 122-1 (M Thomas 62no, D Forrester 28, G R Tidball 20no). Hatherleigh (20pts) bt Ivybridge (2) by 9 wkts.

Sandford 222-8 (N Bettis 86no, M Theedom 30, P Steer 20; M Tamsett 4-41, J Hall 2-45), Cornwood 183 (S Lambert 29, M Butterworth 28, M Skeemer 27; R Foan 3-35, R Glass 2-38). Sandford (19pts) bt Cornwood (8) by 39 runs.

Lewdown 118 (D Visser 51; C Heath 3-46,  B Holmes 2-19, G Stone 2-5), Chudleigh 121-7 (G Stone 32; T Burns 3-40, D Visser 2-17). Chudleigh (18pts) bt Lewdown (5) by 3 wkts.

Brixham 193 (J Oakes 69, A Pugh 51, T Hopper 27; T Anning 3-39), Budleigh Salterton 197-5 (E Rice 67no, B Phillips 51; J Oakes 3-41). Budleigh (20pts) bt Brixham (6) by 5 wkts.

Plymstock 180-9 (S Mansfield 81, S Jordan 22; H Abdulah 3-26, C Donohue 2-22, A Carr 2-33), Plympton 150 (A Walter 47, J Degg 28, J Wubbeling 25; I Whalley 4-36, B Bess 2-11). Plymstock (19pts) bt Plympton (7) by 30 runs.

B DIVISION

Bideford 237-9 (P Heard 102 J Ford 37, J Lathwell 25; W Barriball 3-63, D Aucamp 3-33), Tavistock  236-8 (B Barriball 50, D Manning 41 S Cleve 41, H Bone 31no, J White 30). Bideford (19pts) bt Tavistock (9) by 1 run.

Barton 255-6 (A Parker 73, M Needham 51, M Gilmour 77no; W Harrison 3-41, J Birch 2-29), Ottery 138 (D Flower 22, G Southall-Brown 22; S Bowker 4-28, S Bellamy 3-38). Barton (20pts) bt Ottery (6) by 117 runs.

Abbotskerswell 349-7 (T Keily 144, C Mitchell 78, R Acton 39, J Fulner 38; R Prior 3-53), Seaton 235-7 (R Prior 68, J Cann 55, B Morgan 31no; R Small-Boyce 3-42, T Keily 2-47).

Thorverton 173 (J Hope 48, P Fielder 25; K Wakeham 7-28), Ipplepen 177-5 (J Abbott 64, M Penrice 48; J Broom 2-42). Ipplepen (20pts) bt Thorverton (6) by 5 wkts.

Filleigh 243 R Collier 56, J Saker 60, wides 36; B Trenaman 2-43, C Simpson 2-43, D Robbins 3-53, T Youngman 2-41), Shobrooke Park 240-9 (C Simpson 63, A Codling 53; J Saker 4-48), Filleigh (19pts) bt Shobrooke (10) by 3 runs.

C DIVISION EAST

Clyst 121 (K Mallalla 37, C Ferro 28, S Bourke 27; S Shaw 6-26, J Grzyb 3-34), Alphington 122-2 (M Halse 34, A Davey 25, M Taylor 22no, M Porter 22no). Alphington (20pts) bt Clyst (3) by 8 wkts.

Feniton 183 (C May 60, J Pyle 26; B Fuzzard 4-28,J Short 3-33, O Reed 2-20), Kilmington 188-4 (A Rockett 52, M Rockett 98; C May 3-41). Kilmington (20pts) bt Feniton (6) by 6 wkts.

Cullompton 148 (D Paul 32, B Parr 39, extras 52; J Whetlor 4-28; S Batey 2-30, L Gorfine 3-22), Uplyme 152-9 (S Batey 29, C Moss 47no; J Parr 4-8, J Blackmore 2-13). Uplyme (18pts) bt Cullompton (7) by 1 wkt.

Countess Wear 114 (M Davey 32no; M Johnson 5-13, J Baglow 2-36), Braunton 115-4 (C Mitchell 60no, A Hodges 19no; K Diaz 2-33, S Holland 2-25). Braunton (20pts) bt Countess Wear (4) by 6 wkts.

Whimple 136 (D Culshaw 40; W Thornton 3-21, R Batagodage 2-17, K Sercombe 2-29), Clyst Hydon 107 (C Lewis 38; N Maud 5-35, L Lorenzen 3-17, S Hathaway 2-26). Whimple (18pts) bt Hydon (7) by 29 runs.

C DIVISION WEST

Ashburton 173  (T Durman 35, D Coles 29, L White 24; D Manners-Chapman 3-27, J Griffiths 2-46), Chagford 117 (C Penberthy 31; W Coon 4-18), Ashburton (19pts) bt Chagford (7) by 56 runs.

Bridestowe 173 (D Fogerty 34no, S Ewen 21, wides 34; J Howrihane 3-26, B Loots 2-34, T Walton 2-19), Dartington & Totnes 147 (C Cook 26, J Howrihane 22, wides 30, G Sizmur 2-21, D Fogerty 2-27, R Dennis 2-14). Bridestowe (19pts) bt D&T (8) by 27 runs.

Stoke Gabriel 314-6 (D Pandolfo 47, D Bullock 43, I Whittington 48, S Ansley 106; S Light 2-37; A Hawker 2-58), PCS&R 228 (D Winsor 127, J Harvey 22, D Schroeder 21; J Robinson 5-50, S Dwyer 2-21). Stoke (20pts) bt PSC&R (8)by 86 runs.

S Devon 184-7(R Beaumont 66no D Raheja 36, A Wright 33, D Peall 2-38, S Powell 3-38), Babbacombe 186-4 (S Lewis 48, A Kingdon 45no, D Peall 32no; J Allen 2-45). Babbacombe (18pts) bt South Devon (6) by 6 wkts.

Kingsbridge 227-9 (M Grise 51, E Bradbury 55, J Westlake 37; T Legodi 4-47, K Fahey 3-39), Shaldon 219 (K Blackburn 41, K Fahey 40, C Woolnough 26, J Wilcox 23; B de Silva 5-22, F Ford 2-47). Kingsbridge (20pts) bt Shaldon (9) by 8 runs.

D DIVISION EAST

Chardstock 252-6 (E Brown 116, T Warren 79no), Kentisbeare 141 (R Pyman 4-40, R Hutchings 2-15). Chardstock (20pts) bt Kentisbeare (6) by 111 runs.

Honiton 293-8, Axminster 120. Honiton (20 pts) bt Axminster (7) by 173 runs

Woodbury & Newton St Cyres 141 (R Mann 27, D Armstrong 4-31) Topsham St James 142-4 (M Garner 63, D Armstrong 43no) Topsham (20pts) beat Woodbury (5) by 6 wkts.

Halberton 228-5 (J Chilcott 72, J Mayes 49no; J Larcombe 2-36), Upottery 129 (R Pulman 25). Halberton (20pts) bt Upottery (5) by 99 runs.

Barnstaple & Pilton 206-8 (J Russell 61, J Tapp 58; D Williams 4-44, S Reed 3-23), Tiverton 185-7 (R Pugsley 61no; J Hall 26. B Saunders 3-23, L Cole 2-26). B&P (18pts) bt Tiverton (8) by 21 runs.

D DIVISION WEST

St Marychurch Old Boys 103-5 (K Calderwood 65no), Exwick 106-1 (S Davies 48no) Exwick (20pts) bt SMOB (2)  by 9 wkts

Whitchurch 115 (J Mason 5-7), Kenn 119-1 (N Chaloner 66no, J Gosling 35no). Kenn (20pts) bt Whitchurch (2) by (9 wkts)

Yelverton 293-6 (D Cooper 104, G Brain 77,C van Niekerk 42), Chelston & Kingskerswell 118 (C vanNiekerk 4-15). Yelverton (20pts) bt Chelston (5) by 175 runs