At-a-glance round-up of the 1st XI results and scorers from week one in the Tolchards DCL

FIRST TEAM SCORES – WEEK ONE

PREMIER DIVISION

Plymouth 190-8 (J Varcoe 75, H Kerton 36, T Hughes 25; J Drew 3-41, J J Smit 2-28), Heathcoat 192-3 (R Mawdsley 64, S Smith 45, T Lochead 34; F Ria 2-49). Heathcoat (20pts) bt Plymouth (4) by 7 wkts.

Exmouth 203-9 (S Allen 67, C French 59; J Popham 7-44), North Devon 103 (D Bowser 35, J King 23; D Pyle 3-9, D Lye 3-19, C French 2-14). Exmouth (19pts) bt North Devon (6) 100 runs

Exeter 190 (M Lenygon 37, H Sargent 29, R Holma 24, B Green 24; T Codd 3-26, M Golding 2-23, C Bradley 2-36), Bovey Tracey 193-5 (M Golding 75no. A Fairbairn 29, P Bradley 22; T Lammonby 2-37). Bovey Tracey (20pts) bt Exeter (6) by 5 wkts

Torquay 256-4 (G Allen 101, J Yau 33, M Pugh 38), Bradninch 70 (T Piper 21; M Petherbridge 3-14, J Thompson 3-31, D Wightman 2-8). Torquay (20pts) bt Bradninch (2) by 186 runs.

Sidmouth 177 (N Gingell 38, S Barlow 30, Z Bess 28; G Yates 4-36, G Benton 3-29. R Shergold 2-44), Paignton 180-3 (N Wright 52, D Wolf 72, R Ashworth 24, C Bryan 23no; C Miles 2-24). Paignton (20pts) bt Sidmouth (5) by 7 wkts

A DIVISION

Plympton 128-9 (A Walter 26, D Ackford 38, C Jelley 20; C Martin 4-13, B Bess 3-17, J Nicholls 2-25), Plymstock 114 (J Horton 30; H Abdullah 3-16, C Jelley 3-31, D Wrench 2-21). Plympton (17pts) bt Plymstock (6) by 14 runs.

Budleigh Salterton 303-4 (M Junk 90, E Rice 61, M Waller 89; T Robinson 2-49), Brixham 140-6 (J Oaks 45, A Pugh 28; M Waller 3-17). Rain stopped play.

Hatherleigh 217-9 (G Tidball 69, R Cockwill 55, M Thomas 34; J Cocker 3-55, H Solomon 2-31, J deSilva 2-30), Ivybridge 165 (J deSilva 66, K Trent 47; M Thomas 3-22, C Nielson 3-18). Hatherleigh (20pts) bt Ivybridge (8) by 52 runs.

Cornwood 255-4 (M Roca 59, M Skeemer 48, S Lambert 74, C Harris 29; J Palmer 2-39), Sandford 256-6 (R Foan 118, S Hawkins 48, M Theedom 26; A Goodliffe 2-44). Sandford (17pts) bt Cornwood (8) by 4 wkts.

Chudleigh 213-7 (E Foreman 48, G Stone 57, D Britcliffe 41; A Clements 3-63, D Visser 2-18, C Hughes 2-23), Lewdown 115-9 (T Pengelly 41; B Holmes 3-22, W Heather 2-23, R Clarke 2-17). Chudleigh (19pts) bt Lewdown (5) by 98 runs.

B DIVISION

Ipplepen 250-7 (J Lewis 40, A Peters 53, S Wakeham 72, M Penrice 27; S Barletta 2-45, J Choules 2-42), Thorverton 241-9 (G Greed 62, A Hills 61, J Crouch 35no; J Abbott 3-43, J Norman 3-41, M Green 2-47). Ipplepen (19pts) bt Thorverton (8) by 10 runs.

Shobrooke Park 152 (C Simpson 44, A Codling 35; J Brazier 4-27, J Campbell 3-45), Filleigh 128 (R Collier 23, J Brazier 20; C Simpson 5-19, B Trenaman 2-29, D Robbins 2-23). Shobrooke (18pts) bt Filleigh (8) by 24 runs.

Ottery St Mary 122 (B Reed 31, M Reed 27; A Parker 3-22, S Bowker 3-26, J Martin 2-166), Barton 123-5 (S Bellamy 38no G Shelton 33no; J Birch 2-26, W Harrison 2-44). Barton (20pts) bt Ottery (5) by 5 wkts.

Bideford 172 (J Bartolo 67; J McGahey 2-26, D Aucamp 2-23, C Barriball 2-29), Tavistock 175-6 (B Barriball 65, D Ball 34, I Gray 31; P Heard 3-24). Tavistock (20pts) bt Bideford (7) by 4 wkts.

Abbotskerswell 190 (C Hill 48, T Keily 29, C Mitchell 25; T Mitchell 5-30), Seaton 184-9 (M Hewer 31, J Cann 32; T Keily 2-20, C Adams 2-28, N Tobias 2-32). Abbotskerswell (18pts) bt Seaton (9) by 6 runs.

C DIVISION EAST

Uplyme 129 (R Davies 70no; J Parr 2-9, L Nessling 4-32, K Nessling 3-26), Cullompton 131-2 (P Xavier 27no, B Parr 59no). Cullompton (20pts) bt Uplyme (3) by 8 wkts.

Clyst Hydon 185-8 (G Trude 29, F Thevaraj 27, R Bathgodage 26, K Sercombe 26, C Holmes 25; S Hathaway 2-35, N Kidd 2-22), Whimple 150 (N Kidd 31, M Brown 25, L Lorenzem 24; M Cliff 3-41, R Bathgodage 3-22, C Lewis 2-12). Clyst (19pts) bt Whimple (3) by 25 runs.

Braunton 191-8 (C Mitchell 37, B Paterson 27, P Steward 25; M Davey 3-61, J Bendall 2-28), Countess Wear 164 (G Darke 68, K Diaz 28; P Steward 3-16, D Brierley 2-25, J Baglow 2-33, C Mitchell 2-36). Braunton (19pts) bt Countess Wear (8) by 27 runs.

Alphington 156 (T Bath 59, P Weatherhead 5-36). Clyst SG 159-3 (C Ferro 48no, D Takle 41no) Clyst SG (20 pts) bt Alphington (4) by 7 wkts.

Feniton 266-6 (M Salter 39, G Tucker 46, C May 58, A Frankpitt 38no, D Court 24; T Oliver 2-51), Kilmington 177 (B Garner 45, M Rockett 44, C Seward 23; C May 5-37, J Tucker 2-26). Feniton (20pts) bt Kilmington (7) by 89 runs.

C DIVISION WEST

Plymouth CS&R 178 (J Sharpe 61, D Windsor 34; A Ball 3-43, I Withington 2-23, D Bullock 2-38), Stoke Gabriel 62 (J Robinson 39; D Bartrop 4-8, J Sharp 3-11). Civil (19pts) bt Stoke (6) by 116 runs.

Dartington & Totnes 107 (C Cook 32; D Fogarty 4-10, T Fogarty 3-15, A Jopling 2-27), Bridestowe 108-6 (G Sizmur 46; H Baxendale 4-18). Bridestowe (18pts) bt D&T (4) by 4 wkts.

Kingsbridge 169 (F Ford 23, A Treeby 22; C Woolnough 3-26, A Lockyer 5-29), Shaldon 150 (A Lockyer 28, J Day 20; F Ford 4-20, J Westlake 2-24). Kingsbridge (19pts) bt Shaldon (8) by 19 runs.

Chagford 111 (D Lammonby 51; M Churchill 3-13, W Coon 2-27, A Harvey 2-28), Ashburton 112-2 (T Durman 28no, T Wakefield 25no, M Causey 23, L White 22; C Benberthy 2-17). Ashburton (20pts) bt Chagford (3) by 8 wkts.

Babbacombe 270-7 (J Hand 111, A Kingdon 43, A McVeigh 40no, T Inch 33; J hargreaves 2-59, D Knowles 2-32), South Devon 164 (R Beaumont 59, J Allen 24; P Btes 3-15, Peale 2-29, McVeigh 2-29, D Calland 2-19). Babbacombe (20pts) bt South Devon (7) by 106 runs.

D DIVISION EAST

Honiton 209-6 (D Haysom 48, M Docherty 43; A Wraight 3-30), Axminster 126 (S Dibling 36, J Elsworth 32; A Holmes 3-5, B Kidson 3-41). Honiton (20pts) bt Axminster (6) by 83 runs.

Tiverton 119 (S Reed 59, S Moore 6-23 including hat-trick), Barnstaple & Pilton 120-1 (J Tapp 44, G McEndoo 31, J Moore 31no). Barnstaple (20pts) bt Tiverton (2) by 9 wkts.

Chardstock 165 (J Hayden 48; E Halse 3-31), Kentisbeare 169-9 (P Tatterton 43). Kentisbeare (19pts) bt Chardstock (8) by 1 wkt.

Topsham St James 178-7 (M Phillips 79, R Treleaven 40). Woodbury & Newton St Cyres 136 (J Banks 40; R Treleaven 4-39, M Williams 3-26) Topsham SJ (19pts) bt Woodbury & NSC (6) by 42 runs.

Upottery 226-8 (A Pullman 77, J Jones 53, S Durrant 33; J Geary 3-49). Halberton & Sampford Peverell 225-4 (R Durrant 97, D Parkinson 45, L Hooper 34). Upottery (17pts) bt Halberton & SP (9) by 1 run.

D DIVISION WEST

St Marychurch OB 64 (M Faulkner 3-6). Chelston & Kingskerswell 65-1 (E Gregerson 38no). Chelston & Kings (20pts) bt St Marychurch (1) by 9 wkts.

Exwick 163-8 (R Pascoe 42, V Murphy 69; J Thomas 3-21), Kenn 164-7 (B Chaloner 82no; L Cox 2-19, R Caryl 2-28, N Rose 2-36). Kenn (19pts) bt Exwick (7) by 3 wkts.

Whitchurch 185 (J Towl 78, B Powell 42, R Hall 33; D Farnham 6-21).Yelverton 186-6 (C Cottrell 43, A Zhuba 48, C Vinson 33). Yelverton (20pts) bt Whitchurch (7) by 4 wkts.