All the 1st XI score summaries from Premier down to both D Divisions

PREMIER DIVISION

Brixham 125 (C Dry 62, I Withington 21, A Edwards 20; A Thomas 3-10, D Bess 2-7, R Holman 2-30), Exeter 126-0 (R Holman 57no, B Reed 60no). Exeter (20pts) bt Brixham (2) by 19 wkts.

Joe Thompson whose 162 against Sidmouth was the top knock this season in the Premier DivisionExmouth 178 (H Kazmi 44, L Greenway 27, S Allen 22; C Bradley 5-26, T Codd 3-42), Bovey Tracey 179-6 (R Honeybul 30, M Golding 29. A Fairbairn 34; G Greenway 3-40). Bovey (18pts) bt Exmouth (6) by 4 wkts.

North Devon 286-4 (D Bowser 60, K Verreynne 119no, B Huxtable 64; A Bees 2-430, Cornwood 222 (J Thompson 71, M  Butterworth 38, S Lambert 37, M Skeemer 342; S James 4-55, D Bowser 4-32). North Devon (20pts) bt Cornwood (6) by 64 runs.

Plymouth 134 (H Kerton 25. H Gardiner 21; J Onley-Gregson 5-32), Heathcoat 138-6 (J Dart 37, D Raheja 34; D Goodey 2-28). Heathcoat (19pts) bt Plymouth (5) by 4 wkts

Torquay 322-6 (J Thompson 162, N Watkin 52, G Allen 37, R Mawdsley 25; W Murray 2-41), Sidmouth 126 (Z besws 47; S Galhenage 3-28, M Petherbridge 3-25). Torquay (20pts) bt Sidmouth (6) by 196 runs.

A DIVISION

Plympton 167 (D Wrench 23, C Bunney 25, H Abdullah 33, J Lee 20; J Peters 3-13, J Seiffert 2-21, A Parker 2-30, M Gilmour 2-46), Barton 168-5 (S Needham 40, A Hele 33, S Baldry 29no; I Pasha 2-38). Barton (20pts) bt Plympton (5) by 5 wkts.

Ipplepen 174-9 (S deFriend 43, J Wylie 21; D hardy 3-17, R Acton 2-29, W Squire 2-37), Bradninch 166 (G Chappell 38, A Buzza 34, C Suidgeest 27; E Keller 4-40, J Abbott 3-48, H Lewis 2-41). Ipplepen (19pts) bt Bradninch (7) by 8 runs.

Paignton 226-7 (D Wolf 82, C Bryan 39, C Kelmere 21; M Heather 2-51, C Sinclair 2-36), Chudleigh 166 (M Heather 54, E Foreman 21, R Clarke 35; D Wolf 3-9, R Shergold 3-47). Paignton (20pts) bt Chudleigh (6) by 60 runs.

Sandford 274-6 (R Glass 77, R Foan 49, M Hopkins 43, A  Small 31, J Wessells 2-39, D Fogerty 2-44), Lewdown 216 (T Pengelly 55, J Wessells 46, H Geering 27; R Foan 5-24, R  Glass 2-38). Sandford (20pts) bt Lewdown (7) by 58 runs.

Hatherleigh 156-7 (M Lake 27no, G Tidball 24, M Thomas 24; M Waller 2-24, M Junk 2-23), Budleigh Salterton 76 (E Rice 23; M Thomas 3-16, M Lake 2-23, R Fishleigh 2-15; J Cherrington 3-4). Hatherleigh (18pts) bt Budleigh (4) by 80 runs.

B DIVISION

Dartington & Totnes 129 (K Veale 28 O Pain 23; P Heard 2-26, F King 3-8, M Steward 2-100, Bideford 130-2 (M Shepherd 50, T Brend 30no, P Heard 24no, J Ford 21). Bideford (20pts) bt D&T (4) by 8 wkts.

Ivybridge 86 (C Greenhouse 36; B Bess 3-34, R Cunningham 3-17, I Whalley 2-16), Plymstock 87-6 (J Horton 25, S Jordan 35; J Bullock 2-25, H Solomon 20-22, J De Silva 2-20), Plymstock (19pts) bt Ivybridge (5) by 4 wkts.

Tavistock 196-8 (D Ball 40, I Gray 48, J White 35; C Mitchell 3-25, M Mitchell 3-29),

Braunton 185 (C Mitchell 51, M Mitchell 25, D Brierley 38; J J McGahey 3-35, D Ball 2-18, M Lewis 2-57, S Daymond 2-6). Tavistock (19pts) bt Braunton (8) by 11 runs.

Thorverton 157-9 (J Hope 41; J Kitto 3-22, J Allen 4-36), South Devon 158-7 (D Marais 78; J Hope 3-16). South Devon  (17pts) bt Thorverton (6) by 3 wkts.

Shobrooke Park 230-6 (J James 48, C Simpson 42, R E Pyle 65, B Trenaman 25; R Crabb 2-73), Ottery St Mary 195 (D Flower 28, J Henkus 35, G Biggs 26; P Anning 5-49, T Youngman 3-30). Shobrooke (20pts) bt Ottery (7) by 35 runs.

C DIVISION EAST

Axminster 167 (J Elsworth 50, M Pile 38, S Farrow 25; B Morgan 3-46, K Sutton 2-34, P Collins 2-21, J Berry 2-15), Seaton 168-3 (J Seward 86no, S Goodier 38, B Morgan 29no). Seaton (20pts) bt Axminster (5) by 7 wkts.

Filleigh 252 (J Saker 102, M Harrison-Hooton 48; J Thomas 4-43, P Schiller 2-48, H McEndoo 2-41), Barnstaple & Pilton 110 (H McEndoo 24, extras 33; J Campbell 3-15, J Saker 2-10, R Bowden 2-25, C Nash 2-29). Filleigh (20pts) bt B&P (7) by 142 runs.

Kilmington 235 (T Gooding 84, I Gooding 39, M Rockett 33, A Rockett 48; J Grandfield 3-40, T Mupariwa 3-40), Cullompton 228 (J Blackmore 51, B Parr 42, A Pullin 54; M Beviss 2-43, B Garner 3-35), Kilmington (20pts) bt Cullompton (10pts) by 7 runs.

Feniton 177 (G Tucker 25, A Ramcharran 26; A Frankpitt 21, Matt Kingdon 30; D Haturusingha 4-22, O Bezley 4-41), Clyst Hydon 168 (I Sutton 92, O Besley 19; Mark Kingdon 2-24, J Pyle 3-24). Feniton (19pts) bt Hydon (9) by 9 runs.

Countess Wear 273 (G Darke 109,M Davey 68, J Bendell 23. J Whetlor 3-33,S Batey 2-39 Baker 2-34), Uplyme 207-6 (M Batey 63, S Batey 53,G Baker 36no; S Holland 2-33, M Davey 2-40). Countess Wear (18pts) bt Uplyme (10) by 66 runs.

C DIVISION WEST

Alphington 141 (M Hulse 58, A Wilson 17; R Small-Boyce 3-18, C Adams 3-42, N Tobias 2-19), Abbotskerswell 142-1 (C Mitchell 81, B Williams 40no). Abbotskerswell (20pts) bt Alphington (3) by 9 wkts.

Babbacombe 165 (C Mabbutt 37, M Pugh 29, B Alcock 30; J Rosewarne 3-25, D Hardy 2-22, B deSilva 3-26), Kingsbridge 170-9 (J Ford 24, F Ford 48, extras 34; S Broad 3-30). Kingsbridge (19pts) bt Babbacombe (8) by 1 wkt.

Stoke Gabriel 255 (S Ansley 108, J Tolley 50, M Meech 25; D Sambells 5-40, B Barriball 2-63), Whitchurch 250 (B Barriball 122, extras 46, C Barriball 26; S Ansley 3-23, J Tolley 3-56). Stoke (20pts) bt Whitchurch (10) by 5 runs.

Chelston & Kingskerswell 241-4 (G Brenton 61, L Willaton 59, C Harrison 32; A Hussain 2-37), Plymouth CS&R 242-2 (R Gaylard 71no, B Wilkinson 75, D Winsor 58no). Plymouth CS&R (17pts) bt Chelston & Kingskerswell (6) by 8 wkts.

Chagford 167 (K Vos 77, D Lammonby 23no; T Fogerty 3-26, R Dennis 4-22), Bridestowe 168-6 (G Sizmur 76, R Dennis 23, extras 24; N leatheren 2-28). Bridestowe (20pts) bt Chagford (7) by 4 wkts.

D East

Chardstock 202-6 (J Larcombe 56, E Brown 55; R Pulman 3-33), Upottery 207-3 (S Durrant 74, A Pullman 54, J Mitcham 42no). Upottery (18pts) bt Chardstock (6) by 7 wkts.

Tiverton 208 (D Reed 100, S Bourke 3-4, C Ferro 3-24, E Miiddleton 3-58), Clyst St George 212-3 (C Ferro 93no, S Bourke 84no). Clyst (20pts) bt Tiverton (6) by 7 wkts.

Culmstock w/o v Woodbury. Culmstock (20pts), Woodbury (-10)

Honiton 151 (P Matravers 88), Whimple 152-3 (N Brown 101no). Whimple (20pts) bt Honiton (4) by 7 wkts.

Kentisbeare 182 (S Reed 42, S Chappell 39, C Salter 3-14), Halberton & Sampford Peverell 186-4 (R Venn 99no). Halberton (20pts) bt Kentisbeare (6) by 6 wkts.

D West

Ashburton 215 (A Harvey 39, M Churchill 32no, M Coon 32, L White 34, M D'Agistoni 4-33, R Pascoe 3-46), Exwick 177 (H Rose 51, K Calderhead 39, C Yeo 4-10, M Churchill 3-14). Asburton (20pts) bt Exwick (9) by 38 runs.

Kenn 206-7; Buckland Monochorum 87 (No Details). Kenn (20pts) bt Buckland (9) by 119 runs.

Yelverton 359 (R Grove 101, P Lojszczyk 72, P McCutchion 3-46), Newton St Cyres 65 (P Lojszczyk 3-18). Yelverton (20pts) bt Newton (6) by 294 runs.

Shaldon w/o v Stokeinteignhead. Shaldon (20pts), Stoke (-10).

Topsham St James 303 (C Treleaven 58, A Pring 49, D Armstrong 46, R Treleaven 105), South Brent 27 (S McShane 5-10). Topsham (20pts) bt S Brent (5) by 276 runs.