All the Saturday score summaries in the Tolchards DCL 1st XI competition

PREMIER DIVISION

Exmouth 233-7 (D Lye 36, R Baggs 35no, J Evennett 33, L Greenway 38no, C French 25; L Uphan 2-37, C Eaves 2-36), Brixham Brixham 112 (E Eaves 44; D Lye 4-25, C French 2-14, G Greenway 2-11). Exmouth (19pts) bt Brixham (4) by 121 runs.

Torquay 287-9 (J Yau 115, A Allen 53, N Watkin 35; K Verreynne 3-63, J King 2-46), North Devon 244 (T Ansell 48, B Huxtable 47, B Mason 58; N Watkin 3-46, M Pugh 2-38, K Szymanski 2-46). Torquay (20pts) bt North Devon (9) by 43 runs

Heathcoat 196 (B Barnes 69, T Lochead 29, D Penberthy 27; W Murray 2-32, C Miles 2-44, Z Bess 2-40), Sidmouth 198-3 (M Cooke 79no, L Bess 60, J Bess 28). Sidmouth (20pts) bt Heathcoat (5) by 7 wkts.

Bovey Tracey 100 (T Codd 28, P Bradley 21; D Goodey 2-13, D Burke 2-16, H Kerton 2-100, Plymouth 104-7 (H Kerton 33no; C Bradley 3-23, H Whitlock 4-35). Plymouth (17pts) bt Bovey (4) by 3 wkts.

Exeter 305-5 (R J Holman 70, A Barrow 70, M Lenygon 43, B Green 35no; M Butterworth 2-35), Cornwood 217-7 (J Thompson 42, E Staddon 39, S Lambert 52no; B Read 3-15, R Holman 2-40, O Sale 2-36). Exeter (18pts) bt Cornwood (6) by 88 runs.

A DIVISION

Lewdown 19 (Imran Ali Pasha 7-5), Plympton 19-0. Plympton (20pts) bt Lewdown (0) by 10 wkts.

Hatherleigh 201-8 (M Thomas 66, C Jelley 29, R Cockwill 28, R Davies 23; C Kelmere 3-28), Paignton 202-7 (C Kelmere 84, C Bryan 25, D Wolf 24; C Nielson 3-35). Paignton (19pts) bt Hatherleigh (7) by 3 wkts.

Ipplepen 199 (J Lewis 35, J Abbott 54, J Wylie 31; R Clarke 3-22, C Sinclair 2-41, M Ball 2-36), Chudleigh 200-3 (Matt Heather 105no, C Sinclair 68). Chudleigh (20pts) bt Ipplepen (4) by 7 wkts

Budleigh Salterton 234-9 (M Junk 88, E Rice 50, S Richardson 20, B Phillips 20; M Lipton 2-19, K Lardner 2-17, J Peters 2-41, R Drake 2-34), Barton 237-8 (T Drake 50, J Seiffert 36, A Parker 25, A Last 37, A McVeigh 26; M Junk 3-37). Barton (19pts) bt Budleigh (9) by 2 wkts.

Sandford 195 (R Foan 40, M Hopkins 38, A Small 30, R Discombe 25; R Acton 4-27, Chappell 3-42), Bradninch 200-4 (G Chappell 53, R Acton 46, T Bunker 50no, J Cann 23). Bradninch (20pts) bt Sandford (6) by 6 wkts.

B DIVISION

Plymstock 257-9 (B Bess 116no, J Horton 52, S Mansfield 20; F King 2-20, M Lemmings 2-28, J Atkinson 2-46), Bideford 178 (J Ford 46, M Shepherd 28, O Hannam 23, P Heard 39; J Nicholls 4-24, S Jordan 3-30). Plymstock (20pts) bt Bideford (9) by 79 runs.

Shobrooke Park 220-9 (C Simpson 89, D Robbins 28, J Budricks 22; J J McGahey 4-26, S Daymond 3-49), Tavistock 192 (D Manning 56, J White 29, A Churchill 24; J Budricks 4-25, C Simpson 4-52). Shobrooke (20pts) bt Tavistock (8) by 28 runs.

Braunton 108 (extras 21, J Crouch 4-22, J Choules 3-17), Thorverton 112-2 (G Greed 28no, P Fielder 39, D Baldock 28no). Thorverton (20pts) bt Braunton (3) by 8 wkts.

Dartington & Totnes 180-8 (E Verrall 57, C Cook 36, K Veale 28; A Thurgate 2-13, J Clements 3-17, O Reed 2-45), Ottery 182-3 (D Flower 58, B Rudolph 65; J Howrihane 3-64). Ottery (19pts) bt Dartington & Totnes (5) by 7 wkts.

South Devon 186-7 (M Andrews 21, D Marais 120no; J De Silva 2-34, A Kopparambil 2-34), Ivybridge 187-7 (A Kopparambil 21, A Johnson 35, H Solomon 52no; J Martin 4-18, J Tupman 2-36). Ivybridge (18pts) bt South Devon (7) by 3 wkts.

C DIVISION EAST

Seaton 208-9 (J Seward 56, S Goodier 23, J Waterhouse 23, P Collins 32; B Garner 4-38, T Olive 2-34, J Short 2-35), Kilmington 141 (T Gooding 48, M Rockett 29; P Collins 5-25, B Morgan 2-17). Seaton (20pts) bt Kilmington (7) by 67 runs.

Filleigh 370-4 (J Saker 176, S Prideaux 55no, H Ashdown 67), Uplyme 117 (T Wellman 25; J Marsh 3-15, J Brazier 2-27, K Jarrett 2-28). Filleigh (20pts) bt Uplyme (4) by 253 runs.

Feniton 184-7 (J Pyle 40, G Tucker 42, A Ramcharran 29, M Kingdon 29; G McEndoo 3-46), Barnstaple & Pilton 143 (T Popham 35, J Moore 27; C Selley 2-28, M Davies 2-9). Feniton (19pts) bt B&P (6) by 41 runs.

Countess Wear 156 (D Harkness 38, C Downes 33; B Fuzzard 4-10), Axminster 160-4 (P Miller 73no) Axminster (19pts) bt Countess Wear (5) by 6 wkts.

Cullompton 191(J Parr 67, J Grandfield 25, A Pullin 24; D Haturusingha 3-17, C Lewis 2-46, Z Ul-Asiddin 2-36, O Bezley 2-170, Clyst Hydon 192-4 (M Cliff 51; D Haturusingha 40 S Thehaveraj 35no; C Lewis 28no). Clyst Hydon (20pts) bt Cullompton (6) by 6 wkts

C DIVISION WEST

Abbotskerswell 236-9 (C Mitchell 67, B Williams 32, C Hill 28; B Barriball 3-45, C Barriball 2-54, J Towl  2-48), Whitchurch Wayfarers 118 (D Poole 29, extras 36; R Small-Boyce 3-39, C Adams 3-26, T Heath 2-17). Abbotskerswell (20pts) bt Whitchurch (6) by 118 runs.

Babbacombe 83 (M Inch 17; D Lammonby 5-21, C Penberthy 3-10), Chagford 87-6 (C Penberrhy 21no; T Goodwin 5-34). Chagford (18pts) bt Babbacombe (5) by 4 wkts.

Alphington 336-5 M Hulse 124, M Porter 82no; T Lehman 2-47), Plymouth CSR 245-5 (C Newton 43, D Winsor 93no; S Shaw 2-34, M Porter 2-31). Alphington (17pts) bt Plymouth CS&R (7) by 91 runs.

Stoke Gabriel 223 (N Hicks 69, S Ansley 48, J Tolley 43; W Pike 4-32, E Bradbury 2-45,  Rosewarne 2-39), Kingsbridge 189 (F Ford 51, E Bradbury 37, M Gross 37; J Tolley 4-32, J Robinson 4-54). Stoke Gabriel (20pts) bt Kingsbridge (9) by 34 runs.

Chelston & KK 200-3 (L Willaton 97no, M Etherington 58), Bridestowe 161 (J Ewen 29, M Fogerty 28, C Ewen 25, A Jopling 24; K P Harding 4-29, J Hurrell 3-19, F P Duke 2-39). Chelston (20pts) bt Bridestowe (9) by 39 runs.

D DIVISION EAST

Culmstock 52 (M Johnson 6-12), Clyst St George 56-0 (C Ferro 38no). Clyst St George (20pts) bt Culmstock (1) by 10 wkts.

Upottery 226-9 (M Joyce 52, B Kitson 3-32), Honiton 199 (O Cve 61, D Broom 3-30). Upottery (20pts) bt Honiton (8) by 27 runs.

Kentisbeare 321-6 (R Thomas 73, J Sprague 61, S Reed 51), Chardstock 216-8 (R Hutchings 65). Kentisbeare (19pts) bt Chardstock (7) by 105 runs.

Whimple 284-7 (D Culshaw 100, N Brown 36, L Jefferson 36), Tiverton 177(D Reed 36, R Pugsley 36, P Rendell 35). Whimple (20pts) bt Tiverton (7) by 107 runs.

Halberton & Sampford Peverell w/o vWoodbury. Halberton (20pts) Woodbury (-10)

D DIVISION WEST

Ashburton 172-9 (M Causey 30, R Lacey 38no, E Bragg 4-25), Kenn 173-3 (E Bragg 70no, J Gosling 43). Kenn (19pts) bt Ashburton (5) by 7 wkts.

Exwick 151 (D Cooper 3-32, H Scott-Kirk 3-25, D Farnham 3-33), Yelverton 152-3 (R Goldsby-West 61no, P Lojszczak 62no). Yelverton (20pts) bt Exwick (4) by 7 wkts.

Newton St Cyres 203 (T Sunderland 49, D Lewis 3-17, S Bevan 3-52), South Brent 161 (D Lewis 33, D Church 6-26). Newton (20pts) bt S Brent (9) by 42 runs.

Shaldon 120 (T Legodi 39, E Kirby 6-19, R Treleaven 3-21), Topsham St James 64 (E Baxter 23, T Legodi 8-22). Shaldon (18pts) bt Topsham (6) by 56 runs.

Buckland Monochorum 80 (H Longrigg 4-7), Stokeinteignhead 81-1 (P Russell 36no). Stoke (20pts) bt Buckland (2) by 9 wkts.